Türk Okulları Yeni Arnavutluk’a Çok Yakışıyor

Arnavutluk’ta kırktan fazla devletin açmış olduğu okul var. Ama Türk Liseleri halkın gönlünde bir başka yer tutuyor.

Türk Okulları Yeni Arnavutluk’a Çok Yakışıyor

Arnavutluk 1912 de bağımsızlığını ilan etmiş olsa da millet olarak Avrupa’nın en eski medeniyetlerinden bir tanesi ama rehberimiz bizi gezdirirken “Arnavutluk’a 22 yaşında bir devlet nazarıyla bakabilirsiniz, zira şu an gördüğünüz hemen hemen her yeni şey sosyalist mantıktan kurtulduğumuz ve demokratikleşmeye başladığımız 1992 den sonra yapıldı” diyor. Her ne kadar modern bina ve yollar son yirmi iki sene inşa edilmiş olsa da Balkanların bu çalışkan milleti kısa zamanda çok mesafe kat etmiş gibi görünüyor, Tiran eski ile yeninin beraber cem olduğu ilginç bir mozaik
Tiran’daki Türk Liselerinden bir tanesini ziyaret etmek için otobüsümüze dönüyoruz. Arnavutluk’taki Türk Liseleri hem bizdeki Fen Liseleri hem de İmam Hatip Liseleri tarzında iki farklı yapıda hizmet veriyorlar. İmam Hatip Liselerine Arnavutlar Osmanlıdan menkul ‘Medrese’ ismini vermişler. Bizde bu medreselerden bir tanesini ziyaret edeceğiz.

Ziyarete gittiğimiz medresenin ismi Mahmud Dashi. Medrese 1924 te kurulmuş, bir dönem Araplar tarafından işletilmiş. Şimdi Türk müteşebbislere devredilmiş. Öğrenciler altıncı sınıftan sonra kaydoldukları okulda Arnavutça, Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere toplam dört dilde eğitim görüyorlar. Okulun duvarları medresenin ilk mezunlarının siyah beyaz resimleri ve şimdiki öğrencilerinin renkli fotoğrafları ile beraber süslenmiş

Okulda çocuklar hem dini, hem fenni dersleri birlikte okuyorlar. Görevli arkadaşlar eğitim kalitemiz Türkiye’deki İmam Hatip Liselerinin çok üstünde diyor. Duvarlarda asılı onlarca başarı belgesi onların bu sözünü teyit ediyor. Uluslararası birçok olimpiyatta öğrenciler madalya almışlar. Medreseden mezun olan çocukların bir kısmı Arnavutluk’ta okurken bir kısmı Türkiye, Amerika, İtalya, Mısır gibi ülkelere eğitim görmek için gidiyorlar. Gene öğrencilerin bir kısmı İlahiyat okurken bir kısmı Tıp, Mühendislik ya da Eğitim Fakültesi okumayı tercih edebiliyor.

Aç Açabildiğin Kadar Sineni, Ummanlar Gibi Olsun

Sınıfına misafir olduğumuz okulun Türkçe öğretmeni Abdullah Beyden okul hakkında bilgi alıyoruz. Abdullah Bey okulda yarısı kız olmak üzere toplam beş yüz öğrenci olduğunu söylüyor. Bütün bu öğrencilere on tanesi Türk olmak üzere elli beş öğretmen ders veriyor. Öğretmenler arasında okulun eski mezunları da var. Türkçe sınıfında akıllı tahtanın üstüne büyük bir pano şeklinde yazılmış cümle dikkatimizi çekiyor.” Aç açabildiğin kadar sineni, ummanlar gibi olsun” yazıyor. Bu sözün ne manaya geldiğini arkadaşlarımızdan bir tanesi öğretmenimize soruyor. O da bu soruyu ““ Hz Mevlana ‘Ne olursan ol gel’ demiş ya bu sözün manası da muhatap kim olursa olsun, yer neresi olursa olsun, sen ona ve oraya git demektir” diyerek çok güzel bir şekilde cevaplıyor. Akşam namazını medresenin halka açık olan tatbikat camiinde okul öğrencilerinin birisinin arkasında kılıyoruz.

Arnavutluk’ta kırktan fazla devletin açmış olduğu okul var. Ama Türk Liseleri halkın gönlünde bir başka yer tutuyor. Mezunlarının kalitesi insanların gözünden kaçmıyor. Bir önceki yazımızda genişçe bahsettiğimiz İmam Hatip Liseleri tarzında eğitim veren Türk Liselerinden bir tanesine gelen bir papaz, oğlunu okula yazdırmak istediğini söylüyor. Kendisine okulda İslami derslerinde okutulduğunu hatırlatıyorlar, olsun diyor. Çocuğun okuduğu derslerin tesiriyle ileride müslüman olmak isteyebileceğini haber veriyorlar, bu seferde papaz “Sizin gibi olsun da, ne olursa olsun“ diye karşılık veriyor. Bu söz nitelikli insana dünyanın ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu gösterdiği gibi Türk Liselerinin yetiştirmiş olduğu öğrencilerle bu ihtiyacı ne kadar çok karşıladığını da ispat ediyor.

 

Arif Özutku
turkokullari.net
www.rehberaile.com
@arifozutku

“Türk Okulları Yeni Arnavutluk’a Çok Yakışıyor” için 3 Yorum

  • Musa Korkmaz :

    Arnavutluk Türk okulalrını bizzat görmüş biriyim ordaki arkadaşları tebrike derim çok gözel bir ortamdı. Oranın halkıda bu okulları bağrına basmıştı.

  • gurbetteki şakirt :

    Emeği geçen tüm hocalarımız dan ALLAH RAZI OLSUN.DUA İLE.dymva

  • bende bosna hersekte okumak,oradaki öğrencilere yardımcı olmak ve türk kolejlerinde görev yapmayı çok isterim

Yorum Yapın