Rus ve Afgan Gözüyle Türk Okulları ve Hizmet Hareketi

Türkiye’de her yıl mayıs sonu haziran başı Türkçe Olimpiyatlarının mevsimi idi. Ama AKP iktidarı izin vermediği için 2 yıldır Türkiye dışında yapılıyor ve büyük ses getiriyor. Böylece eski tabirle cebri olarak Türkçe Olimpiyatları yeni bir formatla dünyanın pek çok ülkesine taşınarak yeni açılımlara vesile oldu

Rus ve Afgan Gözüyle Türk Okulları ve Hizmet Hareketi

12 Nisan’da Paris’te yapılan olimpiyatların daha büyüğü haziranda Brüksel’de yapılacak. Avrupa Birliği’nin kalbinde icra edilecek bu gösterinin Avrupalılar tarafından merakla beklendiğini belirtmek gerekir. Bilindiği gibi AKP iktidarı bu okulların kapatılması için seferberlik ilan ederek o ülkeler nezdinde teşebbüsde bulunuyor. Ama bütün karalamalara rağmen sonuç alamıyor.
Öyle zannediyorum ki Türkiye’de yasaklayanlar, maksatlarının aksine olimpiyatların dünyaya yayılmasına sebep oldukları için şimdiden pişman olmuşlardır. 12 Nisan’da Paris’te yapılan olimpiyatların daha büyüğü haziranda Brüksel’de yapılacak. Avrupa Birliği’nin kalbinde icra edilecek bu gösterinin Avrupalılar tarafından merakla beklendiğini belirtmek gerekir. Bilindiği gibi AKP iktidarı bu okulların kapatılması için seferberlik ilan ederek o ülkeler nezdinde teşebbüsde bulunuyor. Ama bütün karalamalara rağmen sonuç alamıyor. Size iki örnek vermek istiyorum.

RUSLAR NE DİYOR? Mevcut AKP iktidarı yirmiden fazla girişimle Rusya’daki Türk Okulları’nın kapatılmasını istedi. Ancak bugüne kadar muvaffak olamadı. Çünkü yirmi yıldan beri bu okulların çığır açan çalışmaları ile yaptıkları eğitim ve güzellikler ortada. Diğer ülkeler gibi Ruslar da yirmi yıldır bu okulları ve öğretmenleri gözlemledikleri halde bir olumsuzluk göremedikleri için yapılan çağrılara itibar etmediler. Sadece jurnalleyenler kendilerine güldürdüler. Sizlere Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Eski Başkanı ünlü Rus profesör Rostislav Ribakov’un okullar ve Hizmet Hareketi hakkındaki görüşlerini aktarmak istiyorum: “Ben Gülen’in Kur’an ve İslamiyet’le olan bağlantısına bakmıyorum. Beni en çok, onun arkasından giden insanlar ilgilendiriyor. Barış içinde yaşamak için yeni bir nesil yetiştirmek gerekiyor. İnsanı eğitmek ve ona nasıl öğreneceğini öğretmek. Günümüzde bilgiye bilgisayarda ulaşmak mümkün. Ancak iyilik ve kötülüğü göstermek ve etik değerleri kazanmak kolay değil. Gülen bizim aklımıza gelmeyen bir şeyi uygulamaya koydu. Çağdaş dünya insanı yetiştiriyor. Bu, çatışmalarla yorulan dünyada bir ışık…” (…) “ Yeni bir nesil yetişiyor. Türkiye’de, Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Hindistan’da, Bulgaristan’da ya da dünyanın farklı ülkelerinde. Türkiye fanatiği olsun ısrarında değiller. Başka millet ve dinden insanlarla birlikte yaşayabilme kültürü var. İyiliği ve kötülüğü ayırt edebiliyor. Çalmıyor, öldürmüyor ve savaşmıyor. 21’inci yüzyılda yeni bir insan modeli ortaya çıkıyor.”

AFGANLARIN MODEL OKULLARI 1995 yılından beri Afganistan’da faaliyet gösteren Türk Okulları, ülkenin medarı iftiharı. Nitekim yeni bir eğitim merkezinin açılışına katılan Afgan Eğitim Bakanı sözlerine “Türk kardeşlerim hoş geldiniz” ile başlıyor ve “Afgan halkının yapılan hizmetleri hiç bir zaman unutmayacağını dile getirerek, kendilerini her zaman Türklere karşı borçlu hissettiklerini” belirtiyor ve “özellikle kurumların fikir mimarı Fethullah Gülen Hocaefendi ve Hizmet Hareketine” teşekkürlerini ifade ediyor. Bakan Şefik Samim konuşmasına devamla: “ Türk okullarının ülkemizde örnek olması bize yeter. Milli Eğitim Bakanlığı’na özel okul açmak için başvuruyorlar. Ve bize Türk okulları gibi kaliteli eğitim vereceklerini söylüyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Türk okullarını örnek alıyorlar bu bizim için iftihardır.”Aynı açılışta konuşan Kabil Vilayeti Milli Eğitim Müdürü Beşir Ahmet Vardak ise “Hocaefendi, Müslüman dünyasının iftiharıdır.” diyor. Türk Okulları 6 vilayette 2 bini kız olmak üzere toplam 8 bin öğrenciye eğitim veriyor. Afganistan gibi yokluk, ayrılık ve gayrılıkla boğuşan fakir ama onurlu insanların yurdunda binlerce öğrenciye çağdaş bir eğitim vermenin değeri muhakkak ki her şeyin üzerindedir. Çilekeş garip Afgan halkı bunu iyi biliyor. Bilmeyen nasipsizler kaderine yansın.
Perşembe, Nisan 30, 2015

ZAMAN FRANSA

NEVZAT CEYLAN
PARİS
n.ceylan@zamanfrance.fr

Yorum Yapın