Narkozsuz Yapılan Ameliyat

Nijerya da çalışıyordum. Orta Afrika Cumhuriyetinden Türk Okulunun müdürü beni aradı. “Hocam yengelerden birinin apandisti patlamak üzere dua etseniz.” Diye ricada bulundu.

Narkozsuz Yapılan Ameliyat

Türk Okullarının temelinde çile, sıkıntı, gözyaşı vardır. Türk Okullarında görev yapan öğretmenlerden hiçbirisi, Türkiyedeki öğretmenlerin sahip olduğu imkânlara benzer bir hayatı hicret ettikleri memleketlerde bulamadılar. Her biri ağır şartlarda, büyük sıkıntılar çekerek, vazifelerini ifa etmek zorunda kalmışlardır.
Aylarca sadece ekmek yediğimiz günleri yaşadık. Ağır kış şartlarında üzerimize uygun elbise alamadığımız günler çok olmuştur. Elektrik,su kesintileri had safhadaydı. Bunlar problem olarak bile algılanmıyordu. Bazı şehirlerde ciddi güvenlik sıkıntıları vardı…

Bu okulları işin temelindeki çile ve sancı kıymetli ve kalıcı hale getirdi. Çekilen hiçbir sıkıntı boşa gitmedi. Bir nevi okullar meyve verdi. Artık bu okullara her milletten pek çok insan sahip çıkmaya başladı. Bu hususu izah adına bir hatıramı paylaşmak istiyorum.

Nijerya da çalışıyordum. Orta Afrika Cumhuriyetinden Türk Okulunun müdürü beni aradı. “Hocam yengelerden birinin apandisti patlamak üzere dua etseniz.” Diye ricada bulundu.

Biz arkadaşlarla 41 yasin okuyalım dedim. Yenge hastanede mi diye sordum.

Evde hocam. Burada bir tane hastane var. Maaşlarına zam yaptırmak için doktorlar grev yapıyorlar. Bir yıldır hastane kapalı.

Türkiye ye kaç saatte ulaşabiliyorsunuz?

Haftada bir defa uçak oluyor. Şu an uçak olsa, iki gün sonra ulaşabiliyoruz. Direk uçak yok. Uçak Fransa da aktarma yapıyor.

Komşu ülkelere güvenlikten dolayı kara yolu ile ulaşılamayacagını biliyordum. En yakın ülkeye bir günden erken ulaşamazlardı. Bir anda ne diyecegimi ne soracagımı şaşırdım. Durum gerçekten vahimdi. Hocam sizin planınız nedir diyebildim.

Hastanenin başhekimine haber gönderdim. Gel bu amaliyetı yap. Ne kadar para istersen verecegim. Dua edinde gelsin.

Biz sürekli dua ediyorduk. müdür beyi birkaç defa aradım. Telefonu açmıyordu. zaman geçmek bilmiyordu. O üç saat benim için üç gün olmuştu. Hayatımın en uzun dakikalarını yaşamıştım. O kadına bir şey olsa… İnsanlar çocuklarını Afrikaya nasıl gönderecekler diye düşünüyordum.

Üç saat sonra müdür bey beni aradı. Siz aradıgınız zaman ben amaliyatta idim. Telefona bakamadım. Başhekim bir hemşire ile geldi. Hastanenin kapısını açtı. Bizi içeri aldı. Kapıyı arkadan kilitledi. Hastanede elektrikler yoktu. Narkoz, uyuşturucu yoktu. Bayıltmadan, uyuşturmadan, gaz lambasının ışıgında ameliyet yaptı. Bizde yengenin ellerini bacaklarını tuttuk. Şimdi eve getirip yatırdık. Şu anda ciddi agrısı sızısı var. Yenge için çok zor oldu. Ama bundan başka yapabileceğimiz bir şey yoktu. Doktora beş yüz dolar para verdim.

Hala Afrikada çalışan bu insanları, Allah ın rızasını kazanma duygusu dışında, orada durdurmak mümkün mü? Bu değerlendirmeyi sizlerin idrakına havale ediyorum.

Siz narkoz almadan amaliyat oldunuzmu? Dinimiz için hangi çileye, sıkıntıya katlandınız?

Ülkemiz, Bayragımız için ne yaptınız?

Siz paranız olmadıgı için bir ekmeği üç aile paylaşarak yedinizmi?

Aylarca yırtık ayakkabı ile gezdinizmi?

Dinimiz, Milletiniz için çalışırken, kafanıza silah dayandımı?

Sen veya senin arkadaşların Allah rızası için bunları yaşadıysalar korkmayınız. Allah sizleri, yaptıgınız hizmetleri, hem Dünyada, Hemde Ahirette zayi etmeyecektir.

Kervan yoluna devam edecektir.

Hasan Hüseyin Aygün
hasanali2030@yahoo.com
Facebook hasanali2030

“Narkozsuz Yapılan Ameliyat” için 5 Yorum

 • Allah o öğretmenleri en güzel mükafatlarıyla mükafatlandırsın. Onlara ajan diyen hakaret eden yabancıya şikayet edenlerinde tez belasını versin inşallah.

 • Allah o fedakar insanlardan razı olsun. Onların sayesinden gidiyor bu hizmetler. Yazdığınız şu cümle bana budur dedirtti. “Sen veya senin arkadaşların Allah rızası için bunları yaşadıysalar korkmayınız. Allah sizleri, yaptıgınız hizmetleri, hem Dünyada, Hemde Ahirette zayi etmeyecektir. “

 • Merhaba ben hemşirelik mezunu 23 yaşında bir bayanım.Henüz atama gibi
  bir durumum olmadığı için boşum.Biraz önce afrikada yapılan narkozsuz
  ameliyatı okuduğum için yazmaya karar verdim.İngizce hazırlık bitirdim çok iyi
  konuşamasam da biraz anlayabiliyorum,korece okuma ve yazmayıda ilk seviyede
  yapabiliyorum,yapabileceğim işlerde gönüllü olmayı isterim.Hicretin
  rüzgarından bir nebzede ben kapmak isterim.(tek korkum kapalı bir bayan degim
  söylemek istedim sonradan yanlış anlaşılmak istemiyorum )

 • Banu hanım selamlar
  Afrika ile alakalı hassas düşüncenizden dolayı teşekkürler
  hasanali2030@yahoo.com
  mailinizi yazarsanız oradan görüşürüz
  Yorumunuz yönetici onayı bekliyor. Cevapla

Yorum Yapın