Connecticut eyaletini Türk okulu temsil edecek

ABD’deki Türk okullarından Putnam Science Academy robot takımı Robo Mustangs katıldığı First Tech Challenge (FTC) Connecticut Eyalet Şampiyonası’nda ‘dizayn ödülü’ne layık görüldü. Robo Mustangs ayrıca Doğu eyaletleri arasında yapılacak turnuvaya katılmaya hak kazandı.

Connecticut eyaletini Türk okulu temsil edecek

Connecticut eyaletinde hizmet veren Putnam Science Academy özellikle bilim ve matematik dallarına odaklanmış zengin bir ders programına sahip. Yerel ve 10 farklı ülkeden gelen öğrencilerin birlikte okuduğu okulda robot takımı, 30 okul dışı aktivite arasında büyük ilgi topluyor.

Putnam okulunu ve Connecticut eyaletini FTC’de temsil eden Robo Mustangs ise 5 yıllık bir takım. Takımın üyelerinden 11. sınıf öğrencisi Fatih Ak robot takımı olarak uzun süredir çalıştıklarını ifade ederek ilk iki yıl için “Deneyim kazandığımız ve yarışmalara aşina olmaya başladığımız dönem” dedi. Bir başka takım üyesi Muhammed Çolak ise bulundukları noktaya gelmek için çok çalıştıklarını ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

Robo Mustangs, Connecticut eyaletini temsil edecek üç takımdan biri

Doğu eyaletleri şampiyonası 19-21 Mart tarihleri arasında Pennsylvania’da Scranton Üniversitesi’nde yapılacak. 10 eyaletten 72 takımın yarışacağı şampiyonadan Connecticut eyaletini temsil eden üç takımdan biri Robo Mustangs olacak. Burada takımlar Missouri’de gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’na katılmak için ter dökecek.

Bir başarı da Pioneer Academy’den

New Jersey eyaletinde hizmet veren Pioneer Academy robot takımı ise eyalette katıldığı Piotech Şampiyonası’nda ilk elemelerde 5 maçın 4’ünü kazanarak önce yarı finale, sonrasıda ise yapılan ikişerli oyunların ardından finale kaldı. Takım finalde rakiplerine karşı 483-222 gibi bir skorla galip gelerek şampiyonayı birinci sırada tamamladı. Takım ayrıca robot kulanım kabiliyetleri göz önünde bulundurularak ”Kontrol Ödülü”ne layık görüldü.

 

“Connecticut eyaletini Türk okulu temsil edecek” için 2 Yorum

  • Amerika’daki Türk Okullarında (hight School) Basketbol bursu ile okumak mümkün mü. Basketbolda ön plana çıkan liselerin ismini verebilirmisini z.

  • Merhaba ben de amerikada doktora yapmak istiyorum.Erciyes üniversitesinde eğitim yönetimi alanında tezsiz yüksek lisans yaptım.Acaba nasıl bir yol izlemeliyim. Amerikadaki türk üniversitelerin de böyle bir bölüm var mıdır?Yardımcı olurmusunuz?Teşekkürler..

Yorum Yapın