Avrupa Parlamentosu’nu Renklendirdiler

Avrupa Parlamentosu’nu Renklendirdiler

Türkçe Olimpiyatları, Sevgi Çocukları, Avrupa Parlamentosu’nu Renklendirdi. Avrupa Parlamentosu bu yıl kapılarını ikinci kez Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’ne (IFLC) açtı. Dünya çocukları, 14. Dil ve Kültür Festivali çerçevesinde Avrupa Parlamentosu’nda özel bir gösteri gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz sene Avrupa Parlamentosunun himayesinde gerçekleşen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), bu sene Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) himayesinde gerçekleşiyor. 160 ülkeden 2 bin 500 öğrencinin katılımıyla 30’dan fazla ülkede sahnelenen 14. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) coşkusunun bu seferki durağı Avrupa Parlamentosu oldu.

Avrupa Parlamentosu’nda, AP Almanya Milletvekilleri İsmail Ertuğ ve Gabriele Preuss’un ev sahipliğinde gerçeklesen özel gösteride, Dünyanın Renkleri festivalinin Avrupa Birliği ve UNESCO’nun temsil ettiği değerleri kucakladığı vurgulandı. Programın açılış konuşmasını AP Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu (ECR) Başkanı Syed Kammal gerçekleştirdi. Kammal, dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerin birlikte barış kurmak için böyle bir etkinlikte buluşmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Büyük bir memnuniyetle ev sahipliği yaptığını söyleyen AP Milletvekili Ertuğ ise bu projenin barış için çok önemli olduğunu söyledi. Ertuğ, “Ev sahipliği yapmam benim için gurur kaynağı; çünkü dünyanın her yanından öğrenciler bir araya gelerek diyalog kuruyorlar. Bugünki performansın Avrupa Birliği’nin bütün ilkelerini kucakladığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

AP BAŞKAN YARDIMCISI: BU ÖNEMLİ FAALİYETİ İÇTENLİKLE DESTEKLİYORUM

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani ise Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için bir mesaj gönderdi. Tajani, Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) karşılıklı anlayış ve hoşgörünün olağanüstü bir örneği olduğunu vurguladı. Tajani, “Avrupa Parlamentosu başkan yardımcısı olarak bu inisiyatifi içtenlikle kutluyorum. AB çok kültürlü ve çok dilli bir kurum ve bu kurumun temsilcisi olarak farklılıkları bir araya getiren böylesi önemli bir gösteriyi destekliyorum. AB projesi insan onuru, sosyal insicam, hoşgörü, ifade özgürlüğü, insanlığa saygı ve farklılıklara saygı gibi ortak değerlere inanan insanların projesi. Bu yüzden IFLC’yi destekliyor ve hoş geldiniz diyorum.” şeklinde konuştu.

Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleşen özel programa Alman Sosyalist milletvekili Gabriele Preuss ve çok sayıda AP milletvekili ve bürokratı da katıldı.

AP BAŞKAN YARDIMCISI, MAKAMINDA AĞIRLADI; GRUP BAŞKANLARI ÖĞRENCİLERİ KABUL ETTİ

160 ülkeden 2 bin 500 öğrencinin katıldığı Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) öğrencileri Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani tarafından makamında ağırlandı. Tajani, çocuklara ikramda bulunarak hediyeler verdi. Çocuklara Avrupa Parlamentosunu gezdiren Tajani, Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin ‘Evrensel Barış’ parçasını dinledi.

Farklı ülkelerden 50 öğrencinin katıldığı gösteri öncesi AP’nin en büyük ikinci grubu Sosyalistlerin lideri Gianni Pitella ve Yeşiller’in lideri Rebecca Harms da çocukları kabul ederek, hasbihalde bulundular.

CUMARTESİ YAPILACAK GALA, BELÇİKA TELEVİZYONUNDAN CANLI YAYINLANACAK

14. Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) Brüksel Gala programı ise Cumartesi günü gerçekleşecek. Forest National’da yüzlerce öğrenci, Dünyanın Renkleri’nin gala gecesinde sahne alırken, dev gösteri Belçika’nın Fransızca kültür kanalı La Trois’dan canlı yayınlanacak.

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, La Trois televizyonunun yanı sıra YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarından da izlenebilecek. Etkinlikle ilgili paylaşımlarda #ColorsoftheWorld, #IFLCBrussels ve #IFLC2016 hashtagleri kullanılacak.

http://www.zamanbelcika.be/node/4707

Yorum Yapın