Avrupa’da Türkçe bayramı -VİDEO

Avrupa’da Türkçe bayramı -VİDEO

Dört dalda düzenlenen 14. Türkçe Olimpiyatları’nın finalleri dün akşam sona erdi. Romanya ve Almanya’nın ev sahipliği yaptığı finallere, 4 kıtadan gelen gençlerin performansları, UNESCO’nun mektubu ve Zümrütten Tepeler şiirinin bestesi damga vurdu.

Şarkı, Şiir, Ses ve Halk Oyunları olmak üzere dört dalda yapılan 14. Türkçe Olimpiyatları’nın finalleri dün akşam sona erdi. Finallere Romanya ve Almanya ev sahipliği yaptı. Türkçe bayramının yaşandığı yarışmalara, 4 kıtadan gelen gençlerin performansları, UNESCO’nun mektubu, Maykıl kıyafetiyle, Barış Manço’nun Gibi Gibi şarkısını seslendiren Bulgaristanlı Martin Yordanov’un gösterisi ve şarkı finaline özel bestelenen Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Zümrütten Tepeler şiirinin bestesi damga vurdu. 160 ülkeden ve 2 bin 500 öğrenci arasından sıyrılarak finale gelen öğrencileri jüri çok beğendi, ilk üçleri seçmekte çok zorlandı. Türkçe Olimpiyatları’yla özdeşleşen Bülent Özveren’in sahne arkasından sadece sesiyle yaptğı sunumu, samimiyeti ve vefası dolayısıyla herkesi duygulandırdı.

14. Türkçe Olimpiyatları Şarkı Birincisi – MELİKA – Bosna – Şarkı: İsyan (Halil Sezai)

a02-1

Bükreş ve Bochum şehirlerindeki finallerde ‘Biz Bize’ ve ‘Dünyanın Renkleri’ gibi özel dans gösterileri de hazırlanmıştı.

Ses yarışmasının birincisi Maria Parotikova, bir yandan madalya sevinci yaşadı, bir yandan arkadaşlarını övdü. “Aslında herkes birinciliği hak etti. Tüm arkadaşlarım süperdi. Ben nasıl birinci oldum, onu da bilmiyorum. Arkadaşlarımın hepsi ayrı bir yetenek.” dedi ve yarışmalardaki kardeşlik ortamına dair şunları ekledi: “Arkadaşlarla çok güzel dost olduk. Hepimiz ayrı dilleri konuşmamıza rağmen birbirimizi çok sevdik. Birbirimizden ayrılmak istemiyoruz.”

Romanya’daki iki finalde de sahneye çıkan Bulgaristanlı Martin Yordanov’un gösterisi çok beğenildi. Barış Manço’nun Gibi Gibi şarkısını farklı sözlerle söyleyen Martin’in, Michael Jackson kıyafeti ve kendisine eşlik eden dansçıların gösterisi izleyenleri mest etti.

14. Türkçe Olimpiyatları Ses Finali ‘GİBİ GİBİ’ şarkısı – Altyazılı

Romen bakandan ‘Hoşgeldiniz’ konuşması

Bükreş’te Türkçe bayramı yaşatan ses ve şarkı yarışmalarını, Romen hükümeti sahiplendi. Yarışma devam ederken sahneye çıkan Teknoloji Bakanı Marius Bostan, konuklara ‘Hoş geldiniz.’ dedi. Bakan konuşmasında, “İyi komşuluk ve karşılıklı anlayışın gelişmesinde kültür ve müziğin önemine bir kez daha şahit oluyoruz. Bütün öğrencilere başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

unesco

UNESCO’dan mektup

Barış ve kardeşlik havasının yarışma heyecanına üstün geldiği programa, UNESCO Romanya Komisyonu takdir mektubu gönderdi. Mektup, genel sekreter Ani Matei tarafından sahnede okundu. Dünyanın dört bir köşesinde çalışan öğretmenlerin takdir edildiği mektupta, dünyadaki huzurun temini için söz yerine fiiliyatın etkili olduğuna vurgu yapıldı. “Birbirinden farklı coğrafyaların, kültürlerin, dillerin, inançların içinden gelen ama kalpleri birlikte atan bu gençleri görünce bu öğretmenlerin kurmaya çalıştıkları geleceğin dünyasına ümitle, sevinçle bakabiliriz.” ifadelerine ek olarak, UNESCO’nun 2005 yılında hoşgörü ödülü verdiği Fethullah Gülen Hocaefendi’ye teşekkür kısmı Bükreş Sala Palatului Salonu’nda alkış tufanına neden oldu.

japon

‘Biz kardeşiz’ diyen Japon jüri Asami Sasaki, salonda uzun süre alkışlandı.

JAPON JÜRİ TÜRKÇE KONUŞTU, SALON YIKILDI

Gheorghe Zamfir gibi dünyaca ünlü panflüt virtüözünün yanı sıra, Eurovision yarışmalarında Romanya adına ekrana çıkan Liana Stanciu jüri üyeleri arasında yer aldı. Japonya’dan gelen Asami Sasaki ise, Türkçe yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çekti. Japon sanatçının ‘Merhaba Romanya’ diye söze başlaması üzerine salonda alkış koptu. Japon müzisyenin ‘Çok güzel olimpiyat. Çok güzel halk. Öğrenciler geleceğin güneşidir’ sözleri uzun süre alkışlandı. Almanya’dam Klaus Cutik, Sri Lanka’dan Nemantha Heshan, Rusya’dan Evgeniy Kungurov, Kazakistan’dan Alkuat Kazakbayev ve Kırgıziztan’dan Ruskeldi Osmonkulov ayrı ayrı öğrencileri kutladı. Romanyalı jüri Liana Stanciu, bütün yarışmacıları konuklara alkışlattı.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI – SES FİNALİ

ŞARKI YARIŞMASI İLK ÜÇ
1. Melika Moranjkic (Bosna Hersek), üstte.
2. Romina (Fransa) ve Cihangir Aliyev (Azerbaycan)
3. Venera (Kazakistan), Ingrid (Arnavutluk) ve Sarra (Tunus)

SES YARIŞMASI İLK ÜÇ
1. Maria Parotikova (Rusya)
2. Bianca (Romanya) ve Lina (Slovenya)
3. Lyann (Güney Amerika) ve Njabulo (G. Afrika)

ŞİİR YARIŞMASI İLK ÜÇ
1. Kazakistan
2. Afganistan
3. Moğolistan

HALK OYUNLARI İLK ÜÇ
1. Kazakistan
2. Romanya
3. Kenya

1245 izlenme

Yorum Yapın