Teksas’ta Düzenlenen Dil ve Kültür Festivali’nin Düşündürdükleri

Teksas’ta Düzenlenen Dil ve Kültür Festivali’nin Düşündürdükleri

Türkiye’de Türkçe Olimpiyatları en son üç sene önce tertip edildi.

Üç sene önce olimpiyatlar vesilesiyle ülkemize gelen dünya çocuklarını seyretmek için bir
grup arkadaşımızla birlikte günü birlik Antalya’dan İzmir’e gitmiş, onların o muhteşem şölenine bizzat
şahit olmuştuk.

Fuar Alanı’nda iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık vardı. Muhacir öğretmenler dünyanın dört bir yanından bin bir emekle yetiştirdikleri öğrencilerini İzmir’e getirmişlerdi.

IMG-20160206-WA0005Her ülke kurduğu stantların başına yerleştirdiği öğrencileriyle şölene katılanlara Türkçe hitap ediyor, kendi kültürlerine mahsus getirdikleri küçük hediyeleri dağıtıyorlardı.

Vietnam’dan gelen çocuklar bana hasırdan yapılma geleneksel şapkalarını hediye ettiler.

Nimetin kıymeti kaybedildiği zaman anlaşılırmış. Türkçe Olimpiyatları ülkemiz adına muazzam bir nimetti ama maalesef kaybedildi.

İzmir’de seyrettiğimiz o şölen bu nimetin sonuncusu oldu. O gündür bu gündür olimpiyatlar artık ülkemizde yok.

Her ne kadar bu olimpiyatlar artık Türkiye’de olmuyorsa da festivallere ev sahipliği yapan pek çok farklı millet ülkemizin eksikliğini Türkçe sevdalılarına aratmıyor.

Her sene dünya çocuklarına kucak açan ülkelerin sayısı hızla artıyor. Bu sene de Filipinler’den tutunda Kazakistan’a kadar 30 ‘den fazla yerde olimpiyatlar dil festivalleri şeklinde icra edilecek.

IMG-20160206-WA0006Artık insanımız Türkiye sevdalısı bu çocukların o muhteşem şölenlerine kolayca ulaşamıyor. Bu şölenleri seyretmek için Antalya’dan İzmir’e gitmekten daha çok mesafeyi kat etmeyi göze almak gerekiyor.

Biz de bir grup arkadaşımızla Teksas’ın Houston şehrinde tertip edilen Dil Festivaline katılmak için geçen hafta yollara düştük.

Muhacir öğretmenlerin gözlerinin nurunu görmek için binlerce kilometre yolu kat ettik.

Program için Houston’un en prestijli salonlarından olan Hobby Center seçilmişti. Hobby Center ömründe böyle bir kalabalığa ev sahipliği yapmış mıydı bilemiyorum.

Hınca hınç dolu olan salon bugüne kadar böyle güzide bir kalabalığı hiç ağırlamış mıydı ondan da haberim yok.

Ama bildiğim bir şey var mekân yekûn olarak Türkiye’dekileri aratmıyordu.

IMG-20160206-WA0001Programı seyreden coşkulu kalabalığın program sonundaki ortak düşüncesi şuydu: Her ne kadar çocuklar Meksika, Fransa, Brezilya, Endonezya ,Kazakistan,Pakistan ve Türkiye gibi farklı coğrafyalardan gelmiş olsalar da her biri aynı kumaşın bezine benziyordu.

Programı seyreden Amerikan senato üyelerinin dediği gibi sevgi ve barış dolu bu çocuklar gelecekte dünyaya huzur getirecek ve savaşları sonlandıracak kadro olmalıydı.

Katılımcıların bu düşüncesini teyit edercesine dünya çocukları hep beraber programın sonunda Yeni Bir Dünya şarkısını İngilizce olarak söylediler.

Nakaratı evrensel barış olan bu ezgiyi söyleyen dünya çocuklarını seyirciler dakikalarca ayakta alkışladılar .

Onları alkışlar eşliğinde seyrederken bir an kendimi İzmir Fuar Alanı’ndaymış gibi hissettim.
Sevgi ve barışın temsilcilerinden uzak kalmanın ülkem adına ne büyük bir kayıp olduğunu bir kez daha idrak ettim.

Vietnamlı çocukların hediye ettiği hasır şapkayı hala evimde saklıyorum.

Türkiye’de tertip edilecek ilk olimpiyata bu şapkayı giyerek katılmak istiyorum.

 

 

ARİF ÖZUTKU
http://www.arifozutku.com/

“Teksas’ta Düzenlenen Dil ve Kültür Festivali’nin Düşündürdükleri” için 4 Yorum

  • Harika goruntuler Arif Bey. Tabiki orada daha muhtesem bir cosku vardir. Bunlari gorunce aslinda Insanlarin nasilda kendi ulke,sehir,kasaba yada koylerine hapsedildiklerini daha da iyi anliyoruz..
    Demek oluyorki dunya insanlarindan istenen de buydu aslinda; kendi merasinda, kendi sorunlari ile ugrasmasi. Ama umuyoruzki artik bitti o gunler. Dunyanin hem ne kadar kucuk ama yine dunyada paylasilabilecek ne kadar cok degerlerin oldugunu goruyoruz. Kolay gelsin.

  • Bu Güzelliklere düşmanlık edenleri Allah tez zamanda ıslah etsin olmuyorlarsa kahretsin.

  • Sabri bey O bahsettiginiz insanlar. Gun gelir bu degerleri oyle savunur ki hepimiz sasar kaliriz. Hatta kendimizi hesaba cekeriz.” acaba ben bunun neresindeyim ” de drriz ve kendimize bir yer de bulamayabiliriz. Boyle gunler de yakin. Ama iste ozaman. Kendine bir yer bulamsyan ve etrafin bayraklastirdigi bu hizmetlerin icerisinde bir cop kadar aktif gorev bile olsa yapanlar ve yine kosturanlar,tum iltifatlara geri duranlar kazsnacak.

  • Unutmayin ki. Kutsallasmis degerler ve insanlarin ne savunulmaya ne korunmaya ne ovulmeye ihtiyaci yoktur, aksine o degerlere bu davranis zarar verir. Ayni sekilde bu degerlere saldiranlara saldirmak ta bu kutsallara birsey kazandirmaz. Bize dusen sadece kiymetini bilmek. Gereken deger vermek. Merak uyandirip bu meraka ilgi gosterenlere guzelce tanitmak.

Yorum Yapın