Dil ve Kültür Festivali’nin Kazakistan finali yapıldı

Dil ve Kültür Festivali’nin Kazakistan finali yapıldı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Dünyanın Renkleri’nin Kazakistan finali gerçekleşti.

Kazak-Türk okullarının organize ettiği Kazakistan finalinde ülkede 24 yıldır hizmet veren KATEV okullarında eğitim gören öğrenciler, dereceye girebilmek için birbiriyle yarıştı. Ülke genelinden 400’e yakın öğrenci, kültür başkenti Almatı’da yaptıkları muhteşem finalle Kazak dili ve kültürünü dünyaya tanıtmak için çaba sarf etti.

Programda Kazakça ve Türkçe söylenen şarkılar ve okunan şiirler seyircileri hüzünlendirirken oynanan halk oyunları ise adeta mest etti. Gecede, dereceye giren öğrenciler bu sene dünyanın 30 farklı ülkesinde 14’üncüsü düzenlenecek Dil ve Kültür Festivali’nde Kazakistan’ı tanıtma ve temsil etme fırsatı bulacak. Dünya genelinde Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya birçok ülkede sahne alacak Kazak öğrenciler gerek dillerini gerekse de kültürlerini şarkı ve halk dansları ile sergileyecek.

KATEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mesut Ata, geçen seneki finallerde Kazak öğrencinin dünya birincisi olduğunu hatırlattı. Kazak kültürünün tanıtılması adına bu festivalin büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Ata, bu festivalin büyük bütçeler harcanarak yapılan tanıtımlardan daha önemli olduğunu söyledi. Ata, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sene yapılacak festivallerde de aynı başarıları bu çocuklardan beklemekteyiz. Bu güzel Kazakistan’ımız her şeyin en güzeline layık. Bu güzel Kazak halkı ise çok daha fazlasını hak ediyor.”

Yorum Yapın