Türk okullarına giriş sınavında 15 bin öğrenci ter döktü

Türk okullarına giriş sınavında 15 bin öğrenci ter döktü

Afganistan’da çalışma gösteren Afgan-Türk Okulları’nda okumak talep eden 15 bin öğrenci birbirleriyle kıyasıya yarıştı. 6 vilayette yapılmış olan sınavlarda veliler de talebelerin heyecanına partner oluyor . Türk kolejlerinde okumaya hak kazanacak öğrenci sayısı ise tahmini bin birey olarak belirlendi .
Afganistan’da 1995 seneninden itibaren çalışma gösteren ve başarıdan başarıya koşan Afgan-Türk Dönem Eğitim Müesseseleri (ATCE), kalifiye kursu buna bağlı olarak rağbet görüyor.Afgan-Türk okullarına yüklü alaka gösteren Afgan veliler, her yıl çocuklarını bu okullara sunmak için öyle ki yarışıyor. Okullarda eğitim hakkı kazanabilmek için ise binlerce öğrenci giriş imtihanlarında ter döküyor.

“TÜRK OKULUNDA 5 DİL ÖĞRENİP ÜNİVERSİTE İÇİN TÜRKİYE’YE GİDECEĞİM”

Afganistan’da bu yıl 6 vilayette tertip eden okullara giriş imtihanına 15 bin öğrenci katıldı. Okul yetkilileri, alınacak öğrenci kontenjanının tahmini bin birey meydana geldiğini bilgisini verdi .

Türk okullarına girmek için imtihana yapılan Abdul Kahar adlı öğrenci “Ailem Türk okulunda okumam için beni teşvik etti. Bir aydır imtihana hazırlanıyorum. İnşallah oldukça başarılı olacağım.” diye konuştu .

Okulda 5 lisan öğretildiğine dikkat çeken Meryem adındaki yabancı bir öğrenci, Türk okullarında verilen eğitimin hayat standardında meydana geldiğini ifade etti . Meryem, “İnşallah kazanırsam, okulu tamamlandıktan ardından üniversite kursu için Ülkemiz’ye gideceğim.” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ ÖĞRETMEN: TÜM AFGANLILAR, ÇOCUKLARINI TÜRK OKULU’NA YOLLAMAK İSTİYOR

Sınava giren oğlu için dışarıda dua eden Habibe adlı çalışma süresini tamamlamış yani emekli öğretmen hislerini Cihan Bilgi Ajansı’na açıkladı .

Türk okulundaki öğretmenlerin talebelere karşı davranışını ve eğitim sistemini yakından bildiğini dile getiren Habibe öğretmen, okullarda talebelerin çok iyi yetiştirildiğine dikkat çekti. Habibe öğretmen şöyle devam etti: “Sadece ben değil; tüm Afgan halkı çocuklarını bu okullara yollamak istiyor.”

TÜRK OKULUNA GİRMEK İSTEYEN AFGAN ÖĞRENCİLER, ZORLU BİR MARATONDAN GEÇİYOR

Her ne kadar 6 vilayette okula giriş sınavları yapılsa da, Türk okulu öğretmenleri, sınavlara katılamayan talebelerin bulunduğu illere de gidip devlet okullarında sınav yapıyor. Binlerce başvurunun olmasından dolayı okula giriş süreci de zorlu oluyor.

İlk olarak öğrenciler kayıt yaptırarak sınav kartı alıyor ve Türk okulunun yaptığı ilk imtihana giriyor. Burada oldukça başarılı olan öğrenciler, matematik ve zekayı ölçen sorulardan oluşan ikinci imtihana hazırlanıyor. İkinci sınavda oldukça başarılı olan öğrenciler ise Türk okullarında 1 haftalık eğitime tabi tutuluyor ve burada gördüğü derslerden sınav oluyor. Bu sınavı da başarıyla geçen öğrenciler, mülakat sonrasında Türk okuluna kayıt yaptırabiliyor.

BAYAN MİLLETVEKİLİ, ERKEK ÇOCUĞUNU DIŞARIDA BEKLEDİ

Afganistan meclisinde Gazni vilayetini temsil eden Nefise Azimi, imtihana giren erkek çocuğuna moral sunmak için buraya geldiğini ifade ederken, 1 ,5 aydan itibaren erkek çocuğunun gece gündüz demeden imtihana hazırlandığını vurguladı.

Azimi sözlerine şöyle devam etti: “Binlerce öğrenci, eğitimini Türk okulunda tamamlamak için buraya gelmiş. Bu tablo öğretmenlerin ne kadar zahmet çektiği ve eğitim sisteminin ne kadar iyi ve harika olduğunun göstergesi. Kabil’de pekçok okul var; ancak hiçbiri Türk Okulu gibi sistemli değil. Ondan dolayı tüm aileler çocuklarını bu okullara yollamak istiyor. Oğlumun bu okulda okuması bizim hayalimiz. Babasıyla birlikte bu heyecanı oğlumla birlikte paylaşıyoruz ve burada hazır bulunuyoruz.”

Afganistan ordusunda görev yapan Talip adlı yabancı bir vatandaş ise Türk okullarının Afganistan genelinde birinci sırada meydana geldiğini ifade etti . İki erkek çocuğunun sınavdan çıkmasını beklediğini kaydeden Talip, “Türk okulunda okumayı hak etmek için en zeki öğrenciler birbirleriyle yarışıyor.” ifadesini kullandı.

Sınava giren oğlu için dua eden Fatıma adlı vatandaş ise hislerini şöyle dile getirdi: “Ülkedeki en oldukça başarılı okul, Türk okulu. Burada yurt var. Hafta sonları ek ders almak talep eden öğrenciler yurda geliyorlar. Okul, talebelerin yetişmesi için elinden geleni yapıyor. Bundan dolayı çocuğumun eğitimini burada devam ettirmesini istiyorum.”

5’İ KIZ, TOPLAM 13 LİSE FAALİYET GÖSTERİYOR

ATCE Eğitim Koordinatörü Yılmaz Aytan, ATCE’ye bağlı 5’i kız toplam 13 lisenin ilginç 6 vilayette çalışma gösterdiğini ifade etti . Aytan, bu okullarda toplam 4 bin 444 talebenin eğitim almaya devam ettiğini vurguladı. Okulların 8’inci sınıftan öğrenci kabul edeceğine dikkat çeken Aytan, imtihanla iştirak eden bir talebenin Afgan Türk okulunda 5 yıl boyunca eğitim alacağını aktardı.

Aytan, “Veliler ve talebelerin ilk tercihi olan Afgan-Türk Okulları’ndaki bin şahsiyet kontenjan için 2 bini kız toplam 15 bin civarında talebenin imtihana girdiğini” ifade etti . Aytan, sınavlar ile ilgili şöyle bilgi verdi: “İmtihanlar genelde okullarımızın bulunduğu Kabil, Mezar-ı Şerif, Herat, Şibirgan, Celalabad ve Kandahar olmak üzere 6 vilayette yapıldı . Okullarımız bölge sistemiyle çalışma göstermesinden dolayı sadece aynı vilayetten öğrenci almayıp komşu vilayetlerden de öğrenci alıyorlar. Bu yıl bir takım vilayetlerimiz, güvenlik mevzusunda belli bir süre zorlandı. Fakat ona rağmen arkadaşlarımız gittiler, oralardan imtihan yaptılar. Ve oralardan da iyi bir katılım oluyor . Allah nasip ederse birinci tur imtihanları geçen talebelere ikinci tur imtihan yapacağız. 1 Şubat 2016 tarihinde yeni eğitim öğretim yılımıza başlayacağız umarım .”

Eğitim Koordinatörü Aytan, okulların eğitim hayatına devam etmesi ve iyi hizmet sunmasında Anadolu halkının büyük katkısı meydana geldiğini vurguladı. Aytan bununla birlikte , maddi manevi kendilerine destekte bulunan Anadolu insanına, okulda çalışan kişilere ve tüm öğretmenlere teşekkür etti.

İHSAN ZİYAYİ – KABİL
28 Kasım 2015, Cumartesi

http://www.haberport.com/

Yorum Yapın