Kamboçya Eğitim Bakanı Naron: Türk okulu öğrencileri ile gurur duyuyorum

Kamboçya Eğitim Bakanı Naron: Türk okulu öğrencileri ile gurur duyuyorum

Kamboçya Eğitim Bakanı Hang Chuon Naron, Türk okulu öğrencilerinin Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatları’ndaki başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Endonezya’da düzenlenen olimpiyatlardan 4 altın madalya ile dönen çocukları makamında kabul eden Bakan Naron, öğrencilerle gurur duyduğunu söyledi.

Kamboçya Eğitim Bakanı Hang Chuon Naron, Endonezya’da düzenlenen Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatları’nda (Asean Plus Three Junior Science Odyssy) 4 altın madalya kazanan Türk lisesi öğrencilerini makamında kabul etti. Öğrencileri ve okul yöneticilerini tebrik eden Bakan Naron, başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi: “Bu öğrencilerle gurur duyuyorum.”

Asean Ülkeleri Birliği tarafından 2012’den beri düzenlenen Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatları’na bu yıl 13 farklı ülkeden 81 öğrenci katıldı. Kamboçya’daki Uluslararası Zaman Lisesi, Endonezya’da düzenlenen olimpiyatlara gönderdiği projeden 4 altın madalya ile döndü. Bu başarıdan ötürü öğrencileri makamında ağırlayan Kamboçya Eğitim Bakanı Hang Chuon Naron, Okul Müdürü Muhammed Gürkan Çil’den proje olimpiyatları ve Türk okulları hakkında bilgi aldı. Öğrencilerle yakından ilgilenen Naron, ‘ülke eğitimine katkı sağlayan’ Türk okulunun başarılarının devamını diledi. Bakan, Başbakan Hun Sen’e rapor yazıp görüşme ayarlayacağını da dile getirdi. Görüşmenin ardından topluca aile fotoğrafı çektiren Bakan, daha sonra öğrencileri tek tek tebrik etti.

KAMBOÇYA BAŞBAKANI DA MAKAMINDA KABUL ETMİŞTİ

Zaman Lisesi, bu yıl New York Oswego Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenen Genius Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatları’na katılmıştı. Olimpiyatlarda ülkeye 9 madalya getiren Türk lisesi öğrencilerini, Kamboçya Başbakanı Hun Sen makamında kabul etmişti. 2011’den beri bu olimpiyatlara katılan Türk okulu öğrencileri, bugüne kadar 6 altın, 10 gümüş, 8 bronz olmak üzere toplam 24 madalyanın sahibi oldu. Öte yandan, Kamboçya’da 2010’da Uzakdoğu’nun tek Türk üniversitesi olan Zaman Üniversitesi açılmış, kısa zamanda ülkenin en iyi üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştı.

10 Kasım 2015

AKTIF HABER

Yorum Yapın