Hizmetin İmtihanı Ne Zaman Bitecek

Hizmetin İmtihanı Ne Zaman Bitecek

Gaybı Allahtan başkası bilemez. Kuranda anlatılan kıssalarda bir çok hikmetler var. Bizler o kıssalardan ders alır, günümüzdeki olayları yorumlamaya çalışırız. Hz İbrahimi ateşe atmak için mancınıga koyarlar. Artık sebepler bitmiştir. Hz İbrahim de en ufak bir şikayet-pişmanlık yoktur. Allahın inayeti havada ateşin içine düşerken gelir.

Hz İbrahim biricik evladını Allah rızası için kurban edecektir. Hz İbrahim bıçagı Hz İsmailin bogazına sürünce imtihanı bitiyor.

Hz İsmailin imtihanı çok agırdır. Kurban olarak bogazlanacaktır. Bunu bilerek gitmektedir. Şeytan yolda vazgeçirmek için ugraşır. Hz ismailin imtihanı bıçak bogazına sürüldükten sonra biter. Cebrail(AS) bir kurbanlıkla gelir. Baba-Ogul imtihanı kazandıklarını müjdeler.

Hz MUSA VE FİRAVUN

Hz Musa kavmi ile beraber Mısırdan kaçtı. Firavun onlara yetişti. Önlerinde Kızıl Deniz, arkalarında Firavun ve ordusu. Kurtulmalarına imkan yoktu. Sebepler tükenmişti. Hz Musa(AS) asasını denize vurdu. Denizde yol açıldı. Açılan yoldan kavmi ile beraber ilerledi. Firavun ve adamları onları takip ettiler. Deniz kapandı. Fravun ve ordusu boguldu. Denizin içinde yol açılması, suların birleşmemesi normal bir olay değildir. Allah Firavun ve adamlarının basiretini bagladı. . Firavun ve ordusunun denize girmesine gerek yoktu. Karşılarında silahsız sivil halk vardı. 200 Asker gönderip onları getirin diyebilirlerdi. Yakaladık diye sevinç çıglıkları atarak denize girdiler. Allah onları bitirdi.

Eyyûb aleyhisselâm, Nuh Aleyhisselâm, Lut Aleyhisselâm,…, Bir çok Peygambere Allahın lutfu son anda geldi. Bunda bir çok hikmetler var. Susamamış bir insana su ikram etsen. Aynı suyu susuzluktan ölmek üzere olan birine ikram etsen. İkisinin teşekkürü çok farklı olur. Tavuga altın, inci ikram etsen teşekkür etmez. Yapılan ikramlar ihtiyaç nispetinde degerli oluyor. Allahu teale önce kullarına musibet veriyor. Sebepleri bitirip, kullarına inayetini gönderiyor. Kullar nimetleri sebeplerden bilmesin. Allaha şükretsin. Hizmet bitti sanıldıgı anda Allahın lütfu gelecek.

CAMİA NEDEN BU İMTHANA MARUZ KALDI

Camia günahlarından dolayı musibete maruz kalıyor demek dogru olmayabilir. Peygamberlerin imtihanlarını nasıl izah edeceğiz. Camia nın imtihanında farklı hikmetler var. Bence bu imtihanın neticesi, Ahiretimiz ve Dünyamız için hayırlı olacaktır. Hocaefendi nin yıllardır söylediği, bizim yapamadıgımız şeyler gerçekleşiyor. İşadamlarının hicret etmesi, Okulların yerellere devredilmesi, Benim okuma dinlememde gevşeme vardı. İslami heyecanım azalmıştı. İşlerimde Allahın lutufları eskiden daha fazlaydı. Ben tövbe edip kendimi düzeltmeye çalışıyorum. Başkalarıda bunu yapıyordur.
Biz böyle bir imtihana tabi tutulmasaydık, Birbirimizle imtihan olacaktık. Bir birimizin tenkidini, gıybetini yapacaktık. Tefrika ve bölünmeler alacaktı. Allah bu halimizden razı olmayıp emaneti elimizden alabilirdi. Şu anda zulme maruz kalıyoruz. Ahiretimiz adına sevap kazanıyoruz. Benim üniversite okumama, hizmet etmeye karar vermeme, başörtüsü yasagı sebep oldu. Bu süreç bizlere yeni kararlar verdirecek.

İMTİHANIN KADER PLANI

Bahçıvan yaşlanan, verimi düşen agaçları söker veya budar. Budanan agaçlar gençleşir, daha fazla meyve verir. Şükürler olsunki budanıyoruz. İmtihanın zor olması alınacak mükafatın büyüklüğündendir. Olabilecek en büyük musibeti imtihanımız olarak kabul edelim. Hadiseler karşısında yıkılıp, ümidimizi kaybetmeyelim. Tüm müesseselerimizi kapatıp, bir kısmımızı tutuklasınlar.Ne yaparsa yapsınlar. Yolumuza devam edeceyiz.

Allahu teala İslama hizmet için seçtiği kulların aynen ilkler gibi temizlenmiş, ahdini göstermiş, imtihanı geçmiş olmalarını murad ediyor. İslama hizmete vesile kılacagı kulların, Allahın rızasını anne, baba, evlad, makam, paradan üstün tutmasını istiyor. Bunu yapamayacakların ayrılmasını istiyor. Şu anda hizmettekiler bunların tamamı ile imtihan oluyorlar. Liyakatı olmayanlar dökülsün. Bir çogu destan yazıp kahramanlaşıyor. Otagını gönül tahtımıza kuruyor. Onlar için dua ediyoruz. Akın İpek, Hazım Sesli,…, biat etse, Hizmetten uzaklaşsa problem yaşamazdı. Camia mensuplarının kendi anne-babaları dahi onların karşısında. Tıpkı Efendemiz(SAV) dönemindeki gibi. Allahın rahmetinden ümit ederim ki sahabelere olan ikramarını bizlerede ihsan eyleye. Bizleri bu imtihanı kazanmaya muvaffak eyleye.

SONUÇ OLARAK

Peygamber kıssalarını tahlil edelim. Allahın lütfu son anda gelecek. Bizler televizyon,gazete, anayasa, insan hakları, muhalefet, Avrupa,…, sebeplerden fayda olmadıgını hakkal yakin derecesinde anlayıp, tamamen Allaha yöneleceğiz. Allahın istediği kıvama gelince imtihan bitecek. Sebepler ile kazanılan zaferde, kullar Cenab-ı Allah’ın tecellilerini-lütuflarını görmezler.

Karşımızdakiler müesseselerimizi kapatacak. Bir kısmımızı tutuklayacaklar.(Bunlar içimizdeki talihliler) Hizmeti bitirdik diye sevinç çıglıkları atarken, İnayeti ilahi gelecek. Onları birbirlerine düşürecek ve bitecekler. Cenabı Hak müesseselerimizi tekrar ihsan edip, bizleri sevindirecek. Hizmetler katlanarak devam edecek.

Hasan Hüseyin Aygün
Facebook: hasanali2030
Twitter: hasanali2030

Kategori: Güncel Haber

1862 izlenme

“Hizmetin İmtihanı Ne Zaman Bitecek” için 2 Yorum

  • Inssalah tabiki, ancak son yasananlara mudahil olan cok insan,kurum,devlet,….. vs oldu. Ne yazik ki! eger hocam sizin yorumunuz dogrultusunda kabul edersek. Burada sadece hizmet fedaileri degil ve bircok insan etkilenecek. Foyalar ortaya dokulecekse. Ornek olarak; bugun bizi yonetenleri bize miras birakanlardan,sol kesimde ulusalcilik oynayip ergenekona bulasandan, basimizdakileri saksaklayandan tutunda hic gorunmeyen ama hep sahne arkasindan ipleri gerip,gerip te birakanlara kadar. Yani eger bugunleri bize yasamamiza vesile olanlar tek kisi yada tek grup degil. Bazen uzun surecek diye bir karamsarlik basiyor insanin yuregini.
    Daha kotusu de neyin kiymetini bilemedik yada nelere hakkettiginden fazla deger verdik ise hepsini ya kaybediyor, yada artik ayaklar altinda goruyoruz. Buna uzucu ama Vatan,bayrak,din,
    Dil,durust yayinevleri,durust insanlar ve memurlardan tutunda artik Ataturk’e kadar. Kisaca bu toplumun artik tum kutsallari ayak altina bu kadar dusmemisti. Ben bu surecin bu degerler ile alakali da buyuk bir musbet (tabi baslangicta cok menfii gorulebilir) degisim olacagina itimadim var. Artik bu kadar sahte vatansever. Sahte din seviciler. Sahte Ataturk ve bayrak etiketcilerinden sonra bu millet icin eger dunya ve ukba adina hala bir rol dusuyor ise;cok daha farkli degisimlere gebe oldugumuza inaniyorum.
    Hepsine bu sekil bakmakta tabi benim sig dusuncem. Olaylarin asil global de yonu muhakkak olacaktir ki hersey dunyada duyulup,goruluyor. Dunya 2. Ve 3. Ulkelri oncelikli krizde ve bir gerilim var heryerde. Buradan otesi de beni asiyor. Sizin degerli yorumlarinizi bekliyorum.
    Allah Celle Celaluhu yar ve yardimciniz olsun.

  • Acaba firtinalar bir Arap bahari degil de, Su cirkeflesmis dunyanin yeni bahari icinmi kopacak. Yoksa sadece Turkiye’de yasananlari ;hepimiz biliyoruzki beterini bu hizmet erleri yasadi.

Yorum Yapın