Bosna-Hersek’te ödülleri Türk Okulları topladı

Bosna-Hersek’te ödülleri Türk Okulları topladı

Bosna-Hersek’te ödülleri Türk Okulları topladı: Milli Eğitim Bakanlığı’nın 27 ödülünün 21’ini aldılar

Bosna-Hersek’te bilim olimpiyatlarının başarılı öğrencileri ödüllendirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği törende 27 ödülden 21’ini ülkede hizmet veren Türk okulları aldı. Federasyon Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic, “Bu öğrenciler Bosna-Hersek’in en güzel elçileridir.” dedi.

Bosna-Hersek’te yurtiçi ve yurtdışındaki bilim olimpiyatlarında başarılı olan öğrenciler, Federasyon Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödüllendirildi. Ülkenin tarihi şehri Mostar’da düzenlenen törene 50 lise ve 44 ortaokuldan öğrenciler katıldı. Bosna-Hersek’te bulunan Türk Koleji öğrencileri, Federasyon Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ödül törenine damgasını vurdu. Toplam 27 ödülden 21’i ise ülkede hizmet veren Türk Okullarına gitti. Törene katılan Federasyon Eğitim Bakanı Elvira Dilberovic, “Bugün burada ödül alacak öğrenciler, ulusal açıdan bizim için önemlidir. Biz bu törenle federasyon olarak onların arkasında olduğumuzu ve onlara istekleri doğrultusunda destek verdiğimizi gösteriyoruz. Ve bence bu öğrenciler Bosna-Hersek’in en güzel elçileridir.” dedi.

ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANININ OĞLU DA ÖDÜL ALDI

Bilgisayar, matematik ve fizik alanlarında ödül alan Türk okulu öğrencileri, daha önce dünyanın farklı noktalarında yapılan büyük bilim olimpiyatlarında dereceye girenler. Geçen yıl Tayland’da yapılan Matematik Olimpiyatları’nda dünya üçüncüsü olan eski Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Zlatno Lağumciya’nın oğlu Salko Lağumciya da ödül alan öğrenciler arasındaydı. Lağumciya, “Katıldığımız yarışmalarda ödül almamız bizim çok yetenekli veya zeki olmamızla alakalı değil, bize başarıyı getiren şey, saatlerce çalışmamız ve gerekli olan testleri onlarca defa tekrar ve tekrar çözmek.” diye konuştu. Olimpiyatlarda başarı kazanan diğer bir Türk okulu öğrencisi Neyra Kurtoviç de, “Bu yapılan faaliyetin öğrencilerin başarılarının sadece not olarak kalmadığını ve güzel şeyler başarmak isteyen genç Bosna-Herseklileri de bu manada teşvik etmesi açısından çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Türk okulu 1996’da kuruldu

Bosna Sema Eğitim Kurumları 1996 yılında, ülkenin başkenti Saraybosna’da kuruldu. Bosna-Hersek Türk Okulları, hem ülke içinde hem de uluslararası birçok platformda ciddi başarılar elde etti. Savaş sırasında okulların bodrum katlarında başlayan eğitim macerası, şu an ülkenin 5 ayrı şehrinde tam 15 okulla hizmet veren kolejlerle devam ediyor. Yaklaşık 3 bin 300 öğrenci, Bosna Sema Eğitim Kurumları’na devam ediyor.

Yorum Yapın