Afrika’da Vefat Eden Esnaf Ethem Demir Ağabeyimiz

Afrika’da Vefat Eden Esnaf Ethem Demir Ağabeyimiz

Ethem Demir abimiz kendi çapında inşaat yapıyormuş. Hizmetle tanışmış. İşlerini tasfiye etmiş. Hizmetin inşaatlarını, binaların tamirat-tadilatını takip etmiş. Ankara da hizmete ait bir çok binada emeği, göz yaşı ve alın teri var. Hizmete gönül vermiş, gıybet ve dedikodudan uzak bir insandı. Evradına dikkat ederdi. Sabah namazından sonra uyumazdı. Her gün Yasini serif okurdu. Kalbi hayatı olan bir insandı. Son derece mütevazi, kibar bir o kadarda vefalıydı. Halim selim bir fıtratı vardı. Kimsenin kalbini kırmazdı. Türkiyeden gelen ustalar genelde işçilerle anlaşamazlardı. Ethem ustayı işçiler çok seviyordu. Çogu ona baba diyordu. Karacigerinden rahatsızlanıp vefat etti. Onu tanıyanlar arkasından onlarca gıyabi cenaze namazı, yüzlerce hatim yaptılar. Allah mekanını Cennet eyleye. Onu rahmetle anıyor onunla alakalı bir hatıramı payalaşmak istiyorum.

AFRİKAYA HİZMET İÇİN GELDİM

Nijeryada okul binası yapıyorduk. İnşaatın başında durup takip edecek mühendis bulamamıştık. Afrikaya gelmek istemiyorlardı. Geleyim diyenler çok para istiyordu. Bir kaç ay sonra Ethem usta gelmişti. İlk görüşmemizde; Abi size ne kadar maaş vereceğiz?

Hocam buraya hizmet için geldim. Para önemli değil. Çocuklar büyüdü yuvadan uçtu. Hanımla bana yatecek kadar taktir etseniz. Ben rakam söylemem. Gönlünden ne koparsa kabulümdür.

Abi bizim gönlümüz kaya gibi serttir. Ciddi tırmalamasan bir şey kopmaz. Sen bir rakam söyle dedimsede, Ethem usta rakam söylemedi.

Uzun bir seyahat dönüşü Kaduna ya gelmiştim. O gece Ethem usta ile aynı odayı paylaştık. Ona; abi bu gün on saat araba kullandım. Çok yorgunum. Erken yatacagım. Işıktan gürültüden rahatsız olmam. Sen keyfine bak dedim.

DIŞARI ÇIKMASAN ATEŞ EDERİZ

Bende erken yatıp erken kalkacagım dedi. Beş dakika geçmeden Ethem usta uyudu. Çok fazla sivrisinek vardı. Korunmak için üzerimi kapatınca terliyordum. İçeride 50 derece sıcak vardı. Atırav da(Kazakistan) sivri sineklerden korunmak için masanın etrafını battaniyelerle kapatıp, masanın altında oturarak sabahlardım. Saat ikiyi geçmişti. Uyumak mümkün değildi. Aklıma araba geldi. Arabaya gidip yattım. Bekçiler arabaya birinin girdiyini görmüşler. Gelip kontrol etmişler. Arabanın kapısı kilitli. Dışarıdan bakınca arabanın içerisi görünmüyor. Hırsız sanmışlar. Arabanın camına vurdular. Kalkıp dışarı baktım güvenlik görevlileri (Güvenliği gece askerler saglıyor. Kalaşnikof kullanıyorlar) silahlarını arabaya çevirmişler. Kapı kumandasız açılmıyor. Arabanın kumandasını bulamıyorum. Adamlar çıkmasan ateş edecegiz diye bagırıyor…

SENİ ÜÇ GÜN SONRA YANIMIZA ALACAGIZ

Ethem ustayla sabah kahvaltısı yapıyoruz. Abi sivrisinekler seni ısırmıyormu diye sordum. Hocam çok yoruluyorum. Sabah yakını onların ısırmasına uyanıyorum. Sag olsunlar beni namaza kaldırıyorlar… Yurt dışında kardeşlerimiz bu şartlarda çalışıyor. Bu agır şartlara Allah rızasını kazanmak için katlanıyorlar.

Ethem usta inşaatı bitirdi. Arkasından lagos taki binayı bitirdi. Afrikada farklı ülkelerde onlarca bina yaptı.
Vefatından üç gün önce rüyasında Peygamberimizi(SAV) görmüş. Efendimizin(SAV) elini öpmüş. Efendimiz(SAV) üç gün sonra seni yanımıza alacagız demiş.

Hizmetteki abimizin hayatı böyle noktalanıyor. İnşaallah hizmetin ablası, esnafı, öğretmeni, belletmeni,…, farklı olamaycaktır.

AKP NİN KAZANDIKLARI-KAYBETTİKLERİ

Bu Hizmete destek olanlara Efendimiz(SAV) elini öptürüyor. Kapatmak için ugraşanlar, Hizmet erlerine iftira atanlar, İş yerlerine baskın düzenleyenler, burs verene kelepçe taktıranlar; sizler hesap gününe inanmıyormusunuz? Allah a bunların hesabını nasıl vereceksiniz? Allah Rasulü neden böyle yaptınız diye sorunca ne cevap vereceksiniz? Bizler Ahireti kazanmaya kilitlenmiş insanlarız. Hadisin beyanı ile; Müslüman başına gelen musibetlere sabreder ve şükredese herbir saati, bazan herbir dakikası bir gün ibadet hükmüne geçer. İnşaallah Ahiretimiz adına kazanıyoruz. Acaba siz ne kazanıyorsunuz. Hizmeti bitirseniz bile ne kazanacaksınız?…

Sizin akibetinizi bir hak dostu rüyasında görmüş. Bu sadık ve ibret verici rüyadan anlaşılan siz hizmetle barışıp, helalleşmeyeceksiniz. Yediğiniz haramlar, işlediğiniz bunca cürümden sonra Allah size tövbe etmeyi nasip etmeyecek….

SADIK BİR RÜYA

Rüyamda Mahşer alanındayız. Müslümanlar ülke ülke anons ediliyor. Anons edilen Ülkeler kapıdan geçip Cennete giriyorlar. Bizim gurup çok kalabalık. Benim tanıdıgım bütün arkadaşlar var. Bir abimiz herkes beldelerindekileri sayıp kontrol etsin. Burada unutulan olmasın dedi. Kontrolden sonra herkes tamam diye cevap verildi. Bizden önce Pakistan, Hindistan, Bangledeş tarafı çagırıldı. Bazı arkadaşlar Abi bak Dr. İkbal geçiyor diyorlardı. Türkiye anos edildi. Tam kapıya yaklaştık. Günümüzün bazı siyasetçileri bize bagırıyor, agır hakaretler ediyorlardı. En yetkili olanı Hakan Ş. bir şeyler fırlatıyordu. Hakan Bey hiç istifini bozmuyordu. Tam kapıdan girecektik Hocaefendi durdu. Çok hüzünlü bir şekilde o bagıranlara baktı. Sonra iki abinin kulaklarına bir şeyler fısıldadı. O Abilerimiz bagıranlara yaklaşıp çok kibar bir şekilde buyurun hep beraber Cennete girelim diye davet ettiler. Onlar dahada hırçınlaştılar. Sonra Hocaefendi mahsun ve hüzünlü bir şeklide, arkasında muhteşem bir kalabalıkla kapıdan girdik. İçeride Efendimiz (SAV) Hz.Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali…

Üstadımız bir adım öne çıkmış, tebessümle bize bakıyordu. Hz. Ömer Üstadımızın omuzuna nazikçe vurarak kalabalıktan dolayı tebrik ediyordu. Ezan saatiyle uyandım. Şükürler olsunki, Rüya da dahi olsa yanlış tarafta değildim.

Hasan Hüseyin Aygün
hasanali2030@yahoo.com
Facebook: hasanali2030
Twitter: @hasanali2030

2940 izlenme

“Afrika’da Vefat Eden Esnaf Ethem Demir Ağabeyimiz” için 2 Yorum

  • hfarukyilmaz :

    Allah hizmete halis hizmeti geçen herkesten razı olsun çok etkileyici ve fedakarane

  • Ethem abiyi tanırım.Öğrencilik yıllarımız da da aynı fedakarlıkları yapan halis ve yalın bir insandı.
    Dedikodu gıybet nedir bilmezdi. Tabbim cc o güzel ve fedakar insanların şefaatinden mahrum eylemesin bizleri inş…

Yorum Yapın