AKP 170 Ülkedeki Türk Okullarını Kapatmak İçin Yabancı Şirket Tuttu

AKP'nin yurtdışındaki Türk okullarını kapatmak için Yahudi şirketle anlaştığı ortaya çıktı. Hukuk bürosu itiraf etti: Bizi Türk hükümeti kiraladı.

AKP 170 Ülkedeki Türk Okullarını Kapatmak İçin Yabancı Şirket Tuttu

AKP’nin yurtdışındaki Türk okullarını kapatmak için Yahudi şirketle anlaştığı ortaya çıktı. Hukuk bürosu itiraf etti: Bizi Türk hükümeti kiraladı.

İngiltere merkezli Amsterdam Hukuk Bürosu, geçtiğimiz hafta Twitter fenomeni Fuat Avni’nin ortaya attığı iddiaları doğruladı. Washington’da bir basın toplantısında konuşan Amsterdam & LLP Partners adlı şirketin kurucusu Robert Amsterdam, Afrika’da faaliyet gösteren Türk okullarını kapattırmak için hükümet tarafından kiralandıklarını doğruladı.

Robert Amsterdam, “Fuat Avni isimli Twitter fenomeni, sizin Hizmet Hareketi karşıtı propaganda yapmanız için Türk hükümeti ile anlaştığınızı iddia etti. Türk Hükümeti için mi çalışıyorsunuz?” şeklindeki soruya ise “Evet. Türk hükümeti tarafından kiralandık.” cevabını verdi.

Basın toplantısında ‘Hizmet Hareketi’ karşıtı propaganda yapmak amacıyla Türk hükümetiyle kontrat imzaladıklarını itiraf eden Amsterdam, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarını ‘hükümete darbe’ olarak niteledi. Amsterdam, “Gülen Hareketi, siyaset yapmak istiyorsa parti kursun” diye konuştu.

Hizmet Hareketi’ne yönelttiği suçlamaların doğru olduğunu ileri süren Amsterdam, bu yönüyle Türk hükümeti tarafından tutulmalarının bir anlam taşımadığını kaydetti.

TOPLANTIYA BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞANLARI DA KATILDI

Amsterdam’ın basın toplantısını az sayıda medya mensubunun takip etmesi üzerine aralarında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği çalışanlarının da bulunduğu küçük bir grubun odada hazır bulunması dikkati çekti.

Robert Amsterdam, basın toplantısının ardından “Hükümet kanadından sizinle kim irtibata geçti?” sorusuna cevap vermekten kaçındı. Amsterdam, Türk hükümetiyle anlaştıkları ücret hakkında sorulan sorulara da cevap vermedi.

Twitter fenomeni Fuat Avni, Robert Amsterdam ile ilgili paylaştığı mesajlarında Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yoğun araştırmaları sonucu Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın İngiltere’de Amsterdam Hukuk Bürosu ile irtibat kurduğunu iddia etmişti.

Yurtdışındaki Okulları Kapatmak İçin Yabancı Şirket Tuttular

Twitter fenomeni Fuat Avni’nin bir uyarısı daha doğru çıktı. AKP hükümeti, eğitim gönüllülerinin yurtdışındaki açtığı okulları kapattırmak için yabancı bir lobi şirketini tuttu.

Washington ve Londra merkezli olarak faaliyet yürüten ‘Amsterdam & Partners LLP’ adlı şirketin kurucusu Robert Amsterdam, hükümet ile imzaladıkları kontrat gereği okulları kapattırmak için kampanya yürüteceklerini dün Washington’da yaptığı basın toplantısında, canlı yayında kameralar önünde açıkladı. Fuat Avni, 21 Ekim’de paylaştığı mesajlarında “çok gizli ve karanlık ilişkiler içerisinde” olduğunu iddia ettiği şirketin bu süreçte özellikle Afrika’daki bağlantılarını harekete geçireceğini, “şantaj” dahil her yolu deneyeceğini öne sürmüştü. Sosyal medyanın gizemli ismine göre bunun karşılığında da şirkete görünürde her ay 50 bin dolar ödenmiş gibi gösterildi ancak gerçekte örtülü ödenekten “milyonlarca dolar” ödeme yapıldı. Amsterdam, basın toplantısında “Türkiye Cumhuriyeti tarafından tutulduk.” sözleriyle hükümetin kendilerini görevlendirdiğini duyurdu ancak aldıkları ödemenin büyüklüğü hakkında bir açıklama yapmadı.

Fuat Avni, 21 Ekim’de Twitter’da 16 madde halinde paylaştığı mesajlarında Amsterdam & Partners LLP’nin de parçası haline getirildiği okulları kapatma çabalarına değinmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hizmet Hareketi’ne karşı söyleminde zamanla doğrudan okulları da hedef almaya başlamış, yaptığı yurtdışı ziyaretlerinde bu eğitim kurumlarının kapatılması için görüşmelerde bulunduğunu da saklama ihtiyacı hissetmemişti. Erdoğan’ın, bu yöndeki taleplerini özellikle Afrika, Balkanlar, Güneydoğu Asya ve Azerbaycan’daki muhataplarına ilettiği biliniyor.

Cihan/Zaman
http://www.aktifhaber.com

27 Ekim 2015

Yorum Yapın