Kurbanla İslamın Anlaşılması Ve Dünya Barışı

Kurbanla İslamın Anlaşılması Ve Dünya Barışı

Afrikada çalışıyordum. Arkadaşlarımızla fakir insanlara nasıl yardımcı olacagımızı konuşuyorduk.
“Hocam benim bulundugum ülkeye senede üç ay yağmur yağar. Dokuz ay hiç yağmur yağmaz. Yağmurmevsiminde çukur bölgelerde göller oluşur. İnsanlar o göllerden aldıkları suyu kullanırlar. Geçtiğimiz hafta başkente yirmi kilometre mesafedeki bir köye gittim. O köyün suyunu aldıgı gölü gördüm.

Çoban köyün hayvanlarını getirmiş hayvanlar gölden su içiyorlardı. Su bulanık ve çok kirliydi. Suyun etrafında sinekler, böcekler… Manzarayı ilk gören bu hayvanlara yazık. Böyle pis sudan nasıl içiyolar diye düşünür. Malesef köyün bütün su ihtiyaçları oradan alınıyormuş. Yağmurlar kesildikdikten üç dört ay sonra bu göl kuruyormuş. Köy halkı 15 kilometre uzaktaki başka göllerden sutaşıyolarmış. Her aileden en az bir kişi, hergün 15 kilometre yol yürüyor, getirebildiği kadar su getiriyormuş.Durumu
buradan daha kötü olan yerler varmış. Bu köyler çok fakir. Altmış yaşına gelmiş hayatında çay şekeri bile yememiş insanlar  var. Bu insanlar her türlüyardıma muhtaç. Ama su kuyusu bunlar için çok
önemli. Vesile olup su kuyusu açtırsanız, Allahınrahmetinden ümit ederimki Ahirette kurtuluşunuza vesile olur. Buraya su kuyusu açtırsan demişti.
EVİMDE ET PİŞİRECEK KABIM YOKTUR

Hayır sever insanlardan Allah razı olsun. Oralarıgörmemelerine ragmen, binlerce su kuyusu açtılar, oralardaki insanların su ihtiyacını karşıladılar. Ben bu tür farklı bir kaç olayı Afrikada çalışan bir arkadaşımla paylaşmıştım. Beni çok etkileyen şu olayı anlattı.

“Fakir bir köye kurban dağıtmak için gitmiştik. Birkaç evden verdiğimiz kurban etini almadılar. Yereldilde birşeyler söylüyolardı. Ben ne dediklerinianlamıyordum. Tercümanı çağırdım. Biz bunlara ne yaptık.

Verdiğimiz etleri neden almıyorlar diye sordum.

Adam kusura bakmayın. Yanlış anlamayın. Benimbu eti pişirecek kabım yoktur. Eti çiğ yemek caiz değil. Kurban etini zayi edip günaha girmek istemiyorum. Siz onu başkasına verin diyormuş. Gerçekten şokolmuştum.

Bazı evlerden eti verince bir dakika diyip içerden gidip bir yıl önceki verdiğimiz etin poşetini getiripgösteriyorlardı. Yıkayıp katlamışlar,  poşeti hatıra olarak saklıyorlarmış. Bana yaşlı bir adam şöyle
demişti “Ben senede bir defa et yiyorum. Eğer siz getirirseniz. Geçen yıl gelmediniz. İnşallah seneye gelirsiniz.

BATI NASIL YARDIM DAGITIYOR.

Kurban dağıtmak için yirmibeş haneli bir köye gitmiştim, köylülere sıraya girmelerini söyledik. İnsanların yarısı sıraya girdi, yarısıda sıradakileri seyrediyorlardı. Onlara neden sıraya girmiyorlar diye sordum.

Onlar hristiyan dediler. Hristiyanlar etyemiyorlarmı diye sordum. Aldığım cevap şöyle; Burayayıllardır Avrupalılar gelip yardım dağıtıyolar.  Müslümanlara vermiyorlar. Bu köye ilk defa müslümanolarak yardım dağıtmak için siz geldiniz. Onlaravermiyeceksiniz diye sıraya girmiyorlar. Biz hristiyanlarada verelim sıraya girsinler dedik. Müslümanlar itirazettiler. Yıllardır hristiyanlar yardım dağıtırkenmüslümanlara vermediler. Şimdide onlar almasınlar. Hristiyanlar bu itirazdan sonra ne
düşündülerbilmiyorum. Ancak sıraya girmediler. Biz ısrar edip ikitarafıda ikna ettik. Herkese kurban dağıttık. Ayrılmak ğzereydik. Bir gurup hristiyan iki müslümanıda alarakbizimle konuşmaya geldiler. Hristiyan olan dediki Biz buraya yardım dağıtmaya gelenlere müslümanlara vermeyin demiyoruz.
Onlar kime yardım dagıtalım diye bize sormuyorlar. Bize sorsalar biz komşularımıza da verin deriz. Onlar size vermiyorlar. Ama benim ihtiyacım olduğu için ben mecburen alıyorum. Keşke onlarda sizin gibi ayrım yapmadan herkese yardımdağıtsalar. Yinede müslüman komşularımız haklılar.

Eğerkomşularımız bize et verilmesine razı değillerse, Biz hristiyanlara verilen etleri toplayıp, mğslğmanlara verelim. Müslüman olanlar Buna gerek yoktur. Biz komşuyuz. Size yardım verilmesine karşı çıktıgımız için kusura bakmayın. Yıllardır Avrupadan buraya yardım dagıtacagız diyegeliyorlar. Bize vermiyorlar. Biz boynumuzu büküpseyrediyoruz. Sonra çocuklara bir şeyler dağıtırkenmüslüman çocuklara vermiyorlar. Çocuklarımız ağlayarakyanımıza geliyor. Bizim onu bulup çocugumuza verme imkanımız yoktur.

Çocuklarımıza bunu anlatamıyoruz. Çocuklar bunu anlamıyor. Keşke gelmeseler, bu şekilde yardım dağıtmasalar…

DÜNYA BARIŞI VE İSLAMIN ANLAŞILMASI

Geçtiğimiz yıl Afrika Ülkelerinin birinde müslüman hristiyan çatışması çıktı. Avrupalı bir devlet olayıkörükledi. Hristayanlara el altından silah dagıttılar. Binlerce müslüman öldürüldü Müslümanlar o
bölgedenkaçmak zorunda kaldı. Bizim okulumuz o bölgedeydi. Bizim müslüman olduğumuzu bildikleri halde, okulumuza ve arkadaşlarımıza karşı en ufak bir saldırı olmadı. Kader planında Allahın muhafaza
etmesidir. Ama sebepler planında her bayram okulda müslüman -hristiyan ayrımı yapılmadan herkese et dağıtılıyordu. Beyaz müslümanlar farklı diyor ve bize hürmet ediyolardı.

Dünyada ki savaşlar ancak bu anlayışla bitirilir. Birileri İŞİD gibi örgütleri kullanarak müslümanları terorist göstermeye çalışıyorlar. Onların oyunları bu şekilde bozulur. Müslümanlıgın ne oldugu bu şekilde anlaşılır. İslam Güneşin dogup battıgı her yere  bu şekilde ulaşır. Bir gün gelirki zengin hristiyanlar bi bile sana kurban parası verir, beraber kurban dagıtırsınız. Din savaşları olmaz.
Şu andaki müslümanların yaşadıgı cografyalardaki savaşlar biter. Hocamın bir vaazında söylediyi şu cümlelerle bitireyim. …

Varsa bu pazarda bezi olan, varsa bu anlayışa iştirak eden, gelsin beraber çalışalım.

Hasan Hüseyin Aygün
hasanali2030@yahoo.com
Facebook: hasanali2030
Twitter: @hasanali2030

Yorum Yapın