Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz: Türk Okulları dünya barışı için mükemmel fırsat

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz: Türk Okulları dünya barışı için mükemmel fırsat

Türk okulları, dün ülkemize büyük onur yaşattı. 13. Dil ve Kültür Festivali’ne katılan öğrenciler Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda özel bir gösteri yaptı. AP Başkanı Martin Schulz, programın karşılıklı saygı ve anlayışı geliştirmek için ‘mükemmel bir fırsat’ olduğunu belirtti. Festivalin AB değerlerini de desteklediğini ifade etti.

İki yıldır Türkiye’de yapılamayan Dil ve Kültür Festivali’ne Avrupa Parlamentosu (AP) da kapılarını açtı. Bu yıl 13.sü gerçekleştirilen festival çerçevesinde, AP ilk defa özel bir gösteri ile Türk okullarını ağırladı. Parlamento Başkanı Martin Schulz’un himayesinde yapılan etkinliğe Avrupalı Liberaller’in lideri Sir Graham Watson, İrlanda’nın eski AB Bakanı Dick Roche, AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, çok sayıda AP milletvekili ve bürokrat katıldı. Yarın Brüksel’de yapılacak gala, Belçika’da Fransızca yayın yapan La Trois adlı kültür kanalında canlı yayınlanacak.

AP Başkanı Schulz, 13. Dil ve Kültür Festivali’nin Belçika ayağını düzenleyen Beltud Derneği Başkanı Seval Keyman’a gönderdiği mektupta, programı ve amacını çok takdir ettiğini belirtti. Schulz, etkinliğin farklı kültür ve dilleri öğrenmek, karşılıklı saygı ve anlayışı geliştirmek için ‘mükemmel bir fırsat’ olduğunu vurguladı. Festivalin AB değerlerini de desteklediğine işaret ederek hoşgörü, farklılıklara saygı, bir arada yaşama gibi ilkelerin öğretilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Almanya milletvekili İsmail Ertuğ’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen programda açılış konuşmasını Alman Sosyalist milletvekili Gabriele Preuss yaptı. Gösteriye katılan çocuklara “Çok kültürlülüğün hayata geçirilmesinin anahtarı sizsiniz.” diyen Preuss, gençlerin programın merkezinde olmasından büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı. ABD, Bosna-Hersek, Endonezya, Filipinler, Fransa, Madagaskar, Paraguay ve Romanya’dan 20 öğrencinin katıldığı gösteri öncesi AP’nin en büyük ikinci grubu Sosyalistlerin lideri Gianni Pitella ve Yeşiller’in lideri Rebecca Harms çocukları kabul ederek, tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerle yakından ilgilenen Harms, “Bu genç yıldızların dünyaya daha iyi ve daha fazla demokrası getireceğine inanıyorum.” dedi. Harms, tek tek tanıştığı genç yeteneklerin hepsinin gelecekte çok iyi yerlerde olacağını söyledi. Öğrencileri makamında kabul eden Gianni Pitella ise gençlere çeşitliliği sevmeleri ve barışın sembolü olan müziği bırakmamaları tavsiyesinde bulundu. İki öğrencinin canlı performansını da dinleyen Pitella, hiçbir kültürün diğerine üstünlüğü olmadığını, her kültürün dünyadaki bütün kültürlerin bir parçası olduğunu ve öğrencilerden bunu unutmamalarını rica etti. Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Kathleen Van Brempt, AP Uluslararası Ticaret Komisyonu Başkanı Bernd Lange, AP Güvenlik ve Savunma Alt Komitesi Başkan Yardımcısı Afzal Khan da programa katılanlar arasında yer aldı.

13. Dil ve Kültür Festivali’nin Brüksel gala programı ise yarın gerçekleştirilecek. 350 dünya çocuğu, Forest National’da Dünyanın Renkleri’nin kapanış programında sahne alacak. Gösteri, Belçika’nın Fransızca kültür kanalı La Trois’tan canlı yayınlanacak. Belçika Türk Dostluk Derneği’nin (BELTUD) partnerliğinde gerçekleşecek bu program da Avrupa Parlamentosu himayesi altında organize edildi. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, La Trois televizyonunun yanı sıra STV, Irmak TV, Mehtap TV, Europe MC kanallarından da izlenebilecek. Paylaşımlarda #ColorsoftheWorld ve #IFLCBrussels hashtag’leri kullanılacak.

AP Başkanı Schulz: Çabalarınızı çok takdir ediyoruz

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nden övgüyle bahsetti. Dünyanın en büyük uluslararası parlamentosunun başkanı olan Schulz, Brüksel’de yapılacak 13. Dil ve Kültür Festivali’ni “büyük memnuniyetle” himaye ettiğini söyledi. Schulz, programı tertip eden Beltud Derneği’nin Başkanı Seval Keyman’a gönderdiği mektupta, Avrupa Parlamentosu’nun programı ve amacını ‘çok takdir ettiğini’ vurguladı. “Uluslararası bir festivalde bütün dünyadan 200 çocuğu bir araya getirerek kendi kültür ve geleneklerini geniş bir kitleye ulaştırmalarına zemin hazırlayan çabalarınız Avrupa Parlamentosu tarafından çok takdir edilmektedir.” diyen Schulz, programın farklı kültür ve dilleri öğrenmek, karşılıklı saygı ve anlayışı geliştirmek için ‘mükemmel bir fırsat’ olduğunu vurguladı. Festivalin AB değerlerini de desteklediğine işaret ederek, hoşgörü, farklılıklara saygı, beraber bir arada yaşama gibi ilkelerin öğretilmesinin ayrıca çok önemli olduğuna işaret etti.

Türkiye’de yapılamadı dünyaya açıldı

Rızanur Meral (TUSKON Başkanı): Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin AP himayesi ve çatısı altında yapılıyor olması gerçekten çok etkileyici. Bu faaliyetleri gördükçe de Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu görüyoruz. Türkiye’de yapılmamasının ise çok büyük hayır olduğunu görüyoruz. Zaten dil olimpiyatları kabuğunu zorluyordu. Şimdi muhtelif şeyler vesile oldu ve kabuk kırıldı. Şu anda artık dünyaya mal olmuş bir organizasyon olarak karşımızda.

Gabrıele Preuss (AP Milletvekili): Ben bir Türkiye dostuyum. Başlangıçta Türkiye’ye ait birçok şey görme imkânım oldu. Daha sonra ise her millet kendi sanatına ait eserler ortaya koydu. Çok etkilendiğimi söylemeliyim. Müziğin insanları birleştirdiğini bu programda bir kez daha gördüm. Çok disiplinlilerdi ve sesleri harika.

Ali Yurttagül (AP eski danışmanı ve Zaman Gazetesi yazarı): Aslında bu okulları dünyanın her yerinde bu tür organizasyonlarla gördüğüm zaman ‘Nasıl mümkün olabilir?’ sorusunu soruyorum. Çünkü biz Avrupa Parlamentosu’nda çalıştığımız için kültür politikasının ne kadar pahalı, ne kadar zor ve ne kadar emek isteyen bir iş olduğunu çok yakından biliyoruz. Böyle dünya çapında bir ağ kurulup dünyanın her tarafından çocukları bir araya getirmenin ne anlama geldiğini, küçük bir konferansta bile ne gibi zorluklarla karşılaştığımızı biliyoruz. Hayran olmamak mümkün değil.

Yüksel Kaya (Belçika Aktif Dernekler Federasyonu Genel Koordinatörü): Öğrencilerin beraberce aynı sahneyi nasıl paylaşılabildiklerini, aynı şarkıyı nasıl söyleyebildiklerini görmüş olduk. Avrupa Birliği’nin bütün çeşitlilikleri bünyesinde barındıran özelliğiyle çok uyuşan bir program oldu. Çünkü kendi mottosu zaten çeşitliliğin bir zenginlik olduğunu anlatması. Asıl program cumartesi akşamı; ama bunun burada olmasının da sembolik bir önemi vardı. AP Başkanı Martin Schulz’un himayesinde, yani parlamentonun manevi desteğiyle Brüksel’deki organizasyon gerçekleşiyor. Onun da ayrı bir değeri var bizim için.

ZAMAN

SELÇUK GÜLTAŞLI -BRÜKSEL
5 Haziran 2015, Cuma

Yorum Yapın