TÜRK OKULLARINI KAPATMA ŞAVAŞI VEREN ”TÜRKLERE” BİR ÖNERİ;

Ekonomisi,eğitimi,adaleti,dış politikası başta olmak üzere ülkenin hemen hemen bütün kurumları tel tel dökülürken, yöneticilerinin bütün mesailerini dümeninde bulundukların ülkeyi bütün dünyada başarı ile temsil eden Türk Okullarını kapatmaya harcamaları ne utanılası ve ne acınası bir manzaradır tarifi imkansız..

TÜRK OKULLARINI KAPATMA ŞAVAŞI VEREN ”TÜRKLERE” BİR ÖNERİ;

”Devletlülerimiz” Türk Okullarına ‘okullarımız” diyen 170 den fazla ülkede,onca hediye ve vaatlerle görüşmeler gerçekleştirerek,okulların kapatılması halinde daha iyisini açacakları sözünü verdiklerini ülkelerin yöneticilerinin dilinden üzülerek okuyoruz, duyuyoruz.

Şikayet ettikleri ,suçladıkları insanların yaptıklarının ”daha iyisini yapma” sözünü vererek düştükleri trajikomik duruma hiç girmeyeceğim bile.Ancak böyle bir sözü veren devletlülerimizin kendilerini ispat, ”daha iyi okullar” için de bir fırsat kapısı da açtıklarını düşünüyorum.

Ne demiş ecdat ”yıkmaktan harabeler yapmaktan mamüreler meydana gelir”.Yani demek istiyor ki aziz ecdadımız, bir şeyi beğenmiyorsan ondan daha iyisini yapmaya çalışmalısın.

Türk Okullarını beğenmiyor ve daha iyisini yapmak isteyen devletlüler için fırsat altın tepsi içinde önlerine geldi…!

Türk okullarının olmadığı ülkeler var;İran,Çin,İsrail,Arabistan ve Ermenistan.Daha iyisini yapma sözü verdiğiniz Türk Okullarını neden bu ülkelerde açılmasın ki?!

Belli ki Hizmet Gönüllülerinin gücü bu ülkeler de okul açmaya yetmemiş.Oysa devletlüler geçmişi ve geleceği ile ”Yeni Türkiye” yi temsil ediyorlar.Devletlülerin İran,İsrail ve Arabistan ile ticari ve siyasi görüşmeleri dillere destan olmuş,okul açma ricalarını mı kıracaklar,ne mümkün değil mi?!Hele İran hele iran..

Hele İran diyorum, ki,İran’ın ülkemizde onlarca okul açtığını,üniversitelerine YÖK tarafından denklik verildiğini okuyoruz.Açsınlar tabii,ama mütekabiliyet esasınca bizim de acem illerinde okul açmamız lazım gelmiyor mu ?Üstelik 30 milyondan fazla Azeri Türk’ün olduğu bir ülke İran, yani dil ve öğrenci tercihi sorunu da yaşamayız!

Ordumuzun silahlarını modernize eden ve ticari hacmimizin devletlülerimizin omuz vermesi ile katlanarak arttığı İsrail kırar mı devletlülerin ricasını bir kaç okul izini için,kırmaz tabii.Devletlülerimiz,izin için zorluk çıkartırlarsa ”yahu biz İsrail için Filistin’ davasını artık dilimize almıyoruz ,daha yapacağımız milyarlarca dolarlık ticaretimiz var,vatandaşlarımıza vize uyguladığınız halde biz ülke olarak sizin değerli vatandaşlarınıza vize uygulamayı düşünmüyoruz bile ” derlerse muhakkak ki hatalarını anlayıp çarçabuk izni vereceklerdir!

Vefat eden Arabistan Kralı Abdullah için yas tutan tek ülkenin devletlülerinin bir dediğini iki eder mi yeni Kral Abdülaziz,etmemeli!Devletlülerimizin ricasını kırıp kendilerini üzerse kim tutacak Allah gecinden versin kendi yasını emri hak vaki olduğunda?!

Pazarlarımızı ürettiği ürünler ile dolduran Çin, bir bankamızın da sahibi de oldu ki bundan ülkemiz için hedef büyüttüğünü anlıyoruz.İşte tam sırası okul açma izni için.Parayı çok seven Çin’ e daha fazla para kazanmalarının yolunu açtı devletimiz,minik bir ısrar ile okul iznine evet diyeceklerinden hiç şüphem yok!

Ermenilerin kaç tane okulu var ülkemizde,bizim orada neden olmasın,değil mi?Devletlülerimiz kendilerini bir şekilde ikna ederler. Olmadı ağa babaları Putin’den yardım istenir,onu kırmayacaklarından da eminim!

Devletlülerimizin daha iyisini yapma sözünü verdiği okullarımızı (bakınız okullarımızı dedim,inanın dua da edeceğim açılması ve başarısı için) adı geçen ülkelerde açalım ve tüm dünyaya model okulları göstermiş olalım.Devletin tüm imkanlarını kullanılmalı ki başarılı olsunlar.Böylece devletlüler tüm dünyaya göğüslerini gere gere başarılı olmuş model okulları gösterirler.Böylece ”daha iyisini yapacağız” gibi hamasi cümlelerin içi doldurulmuş olur!

Devletlüler makul önerimi dikkate alır,Türk Okulu olmayan ülkelerde okullarımızı açar, bayrağımızı dalgalandırır,İstiklal Marşımızı ezberletir,milli kültür ve değerlerimizi sevdirir,öğrencileri ilim-irfan ile donatırlarsa ömrüm boyunca duacıları olacağıma söz veriyorum.Hali hazırda 170 ülkede görev yapan Türk Okulları saydıklarımı aşkla,sevdayla yapıyor ve dünya bu okulları model kabul ediyor.Bu yüzden benim gibi milyonlarca seveni de kendilerinin daha başarılı olması için dualar ediyorlar.

Devletlülerin devlet gücü ile daha iyisini yapması lazım değil mi ?Ne diyor sn Erdoğan ”Oku,Düşün,Uygula,Neticelendir” Daha ne desin sn Erdoğan, neticelendirmek için bir an önce başlamak gerekiyor ilim-irfan ile dünyayı kuşatmaya!

İçinde Allah rızası,milletin duası ve samimiyet olan hangi iş birken bin olmamış ki? Devletlülerin samimiyeti ve milletin duası ile,Allah’ın rızası için yapacakları irfan çalışmalarının başarılı olacağından en küçük endişem yok!

Devletlülerin okullaşma çabası başarısız olursa -Allah korusun!- bile, içlerinde ki uhdeyi gerçekleştirmiş olacaklar!Olumsuz gibi görünen bu durum onlar için kazanç olacak;Türk Okullarını kapatacaksınız..!Bir daha yazayım;Türk Okullarını ka-pa-ta-cak-sı-nız.!İşte bu devletlülerimiz için mutlu son,değil mi?
Onca çabaya,hatta savaşa rağmen kapattıramadığı Türk Okulları’nı -kendi açtıkları da olsa- kapatmaları devletlüler için müthiş bir kazanç sayılmaz mı?

Hadi gazanız mübarek olsun sn devletlüler.İnan olsun ki gaz vermek için değildi yazdıklarım!Gittiği her yerden yüzlerine kapatılan kapıların muhatabı olan devletimi temsil eden sizlerin daha fazla madara olmaması içindi..!

Selam ve saygılarımla..
Şükrü Ayar
sukruayar@gmail.com
turkokullari.net
http://twitter.com/sukruayar

Yorum Yapın