Türk Okulu Açmak İçin Geç Kalmıştınız, Kapatmak İçin Çok Daha Geç

Yurt dışında ki ''Türk Okulları'' ön yargı taşımayan ve okulları tanıyan herkes için Türkiye'nin en büyük ve en önemli markasıdır.Birazcık milli ruh,millet ve devlet sevgisi taşıyanlar için ise okullar tarif edilmez bir gurur vesilesidir de..

Türk Okulu Açmak İçin Geç Kalmıştınız, Kapatmak İçin Çok Daha Geç

Büyüklüğü ve önemi sadece içinden neşet ettiği Türkiye’nin kültürünü,tarihini,ekonomisini,coğrafi ve beşeri güzelliklerini tanıttığı için değil okulları açanların tek gayelerinin Allah(cc)ın rızasını kazanmış bir kul ve Efendimiz(sav)e iyi bir ümmet olma sevdasından kaynaklanmaktadır.

Diğergam Anadolu insanları Türk Okulu açmayı bir iş, bir görevden daha çok bir ”Kutsal Sevda” olarak gördüler.Kutsal sevda gördüler çünkü, onlar, okulların ”Asıl Sahibi” Rahmeti Sonsuz’un neredeyse somutlaşmış yardımlarını,yürekleri titreyerek,gözleri yaşararak gördüler.Sevdalarının üzerinde kara bulutlar oluştuğunda hicretleri ile sünnetini yerine getirdikleri Hz Muhammed(sav)in tüm güzelliği ile temessül edip kara bulutları dağıttığını,sırtlarını okşayarak güç verdiğini gördüler.Çünkü onlar gerçeği gördüler,imanın tadını,hicretin sevabını ,hicreti yaşayanların ve öğrencilerin dualarını hissettiler.

Anadolu insanımızın Peygamber Efendimiz(sav)in Hicret emr-i sünneti ve Sahabe Efendilerimize yakışır diğergamlıklar ile açtıkları bu ‘kudsiyet boyalı’ Türk Okulları’nı Türkçe konuşan birilerinin kapatmak için Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm imkanlarını kullanmasını anlayamıyorum.Okulları kapatmak için gösterdikleri akıl,izan,insaf,vicdan dışı çabaları anlayamıyorum.Müslüman ülkelerde ‘’dinsizlik ve misyonerlik yapıyorlar’’; Müslüman olmayan ülkelerde ‘’ çocuklarınızı müslüman yapacaklar’’ vs gibi şeytani çelişkilerle iftira atmalarını anlayamıyorum.Ülkede başta eğitim,ekonomi,adalet,sağlık vs hemen her şey tepetaklak olurken,kendilerine ‘’devletlü’’ diyenlerin tüm mesailerini Türk Okulları’nı kapatmaya ayırmalarını anlayamıyorum.Anlayamadığım için ifade etmenin,kaleme dökmenin acziyetini yaşıyorum.

Onca düşmanca gayreti sadece şahsi kin ve kızgınlık ile açıklayabilir miyiz sahi?’’Onlara çok kızdım bu yüzden okulları da kapatacağım’’ kolaycılığı ile açıklamak mümkün mü bu gayreti?Üstelik hemen her yerde mahçup olacaklarını,üstte para verseler de kapatma istekleri geri çevirileceklerini bildikleri halde?!

‘‘Türk Okullarını kapatın size daha da iyisini açacağız’ diye söz verdiklerinde ,sanki dünyanın en komik ama en acınası fıkrasını anlatmışlar gibi ‘’ Siz önce ülkenizde ki eğitimi düzeltin,bizim ülkemizde ki eğitime katkı sağlayan ‘’okullarımızı’’ ne yapacağımızı bize bırakın’’ diye acı bir tebessüm ile cevap almalarından korkmuyorlar mıdır sahi?

‘Türk Okullarını’nın gerçek yüzlerini ifşa’’ etme iftirasına ve ‘’Siz onları bilmezsiniz,biz biliyoruz’’ yalanına sarıldıklarında,okulların irfan çiçekleri açtığı devletlerin yetkilileri ‘’hop durun bakalım,bizi ahmaklıkla suçlayamazsınız,bizim devlet geleneğimiz ve tecrübemiz en az sizler kadar iyidir,sizi de onları da tanıyoruz’’ diye uyarıldıklarında ne hissetmişlerdir acaba?

Türkiye Sevdası’nı yüreğinde taşıyanlarca açılan Türk Okulları, eğitimin doğası gereği,Türkiye’nin kültürünü seven en azından saygılı olan öğrenciler yetiştirmesinde ki rahatsızlıklarını nasıl izah etmişlerdir ki ‘’devletlüler’’? ‘’Kapatın yoksa yetişen öğrenciler aha da bizim gibi olur’’ yoksa diye korkutmuşlar mıdır acaba?Eğer böyle demişlerse korkarım ki ‘’Allah korusun,sizin gibi kendi memleketinin değerlerine,irfanına,vicdanına ,kültürüne düşman nesiller yetişiyor ise kapatalım tabii’’ demişlerdir!!

Türk Okulları’nın irfan çiçekleri açtırdığı 170 ülkenin yöneticileri okullarımız için ‘’okullarımız’’ diyor ama bu ‘mız’’ ekini bir türlü anlamıyor ya da anlamak istemiyor devletlülerimiz!Devletlülerimiz için acı,Türkiye sevdalıları için dünyanın en güzel duygusunu ifade eden gerçeği kısaca açıklamak gerekirse;Türk Okulları artık sadece Türklerin değil ,kuruldukları ülkelerin de okulları beyler!

Yani bu kapatma istekleri ile devletlerin iç işlerine müdahale ederek ‘’dış destekli eğitim darbesi’’ planlamış gibi duruyorlar bu düşmanca çabaları ile..

Sormak ayıp olmasın da Türk Okulları’nı ‘’devletlüler’mi açtı ki ‘’devletlüler’’ kapatmak istiyor?Hadi bırakalım şehid kanını,dökülmüş bir tek ter damlaları var mı okullarımızın temelinde? Yok tabii,o halde kapatmak için ne hakla varlar?

Okulların açılmasında çok geç kaldılar,kapatmak için çok daha geç!Türk Okulları Türkiye’nin en önemli ‘dünya markası’ diye boşuna söylemiyorlar,dünyaya mal olduğu için bu sıfatı hak ediyor.Açıldığı ülke maddi ve manevi birikimi ile Türk Okulları’nın sahipleniyor artık.Şükürler olsun sahiplendirene..

Sadece devletlülerimiz mi rahatsız Türk Okulları’nın dünyaya mal olmasından acaba?Başta Türk Okulları’nın ülkelerinde açılmasına izin vermeyen İran,Arabistan,İsrail ve Çin nasıl bakıyor acaba okullarımızın eğitim anlayışına?

Sahi ülkemizde üniversite dahil onlarca eğitim kurumu açan İran’a neden okul açmaz ki devletlüler?2.ci evleri oysa İran devletlülerimizin,değil mi? En azından mütekabilyet esasına uygun olarak İran’da onlarca Türk Okulu açılmalı değil mi idi?!Üstelik milyonlarca Azeri kardeşimiz İran’da yaşıyorken!!

Bu ve benzeri onlarca soru var kafamızda.Ama bir başka yazıya bırakalım sorularımızı.

Şükrü Ayar
sukruayar@gmail.com

Yorum Yapın