‘Türk okulları ve öğretmenlerin bize anlatıldığı gibi olmadığını Nepal’de anladık’

‘Türk okulları ve öğretmenlerin bize anlatıldığı gibi olmadığını Nepal’de anladık’

Nepal’i vuran deprem sonrasında başkent Katmandu’daki Meridyen Türk Okulu’na sığınan Türk turistler, burada gördükleri yakınlıktan övgüyle bahsetti. Türk turistler, kendilerine kapılarını açan öğretmenlerden gördükleri ilgiyi yakınlarının bile gösteremeyeceğini söyledi. Türk okullarının ve öğretmenlerinin Türkiye’de kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını söyleyen turistler, bu eşsiz fedakarlığı her yerde anlatacaklarını söylediler.

Katmandu’da kaldıkları Türk okulunda konuşan deprem mağduru turistler, hiç tanımadıkları Türk öğretmenlerin, neleri varsa kedileriyle paylaştığını, onlardan “bir kardeşin bir kardeşe yapamayacağı ilgi ve alakayı gördüklerini” dile getirdi.

Türk Turistlerden Murat Özdemir, gördüğü ilgi karşısında “Onlara sonsuz müteşekkiriz. Bize kapılarını açtılar, bize belki yakınlarımızın gösteremeyeceği yakınlığı gösterdiler.” şeklinde konuştu. Diğer turist Emrah Doğan ise “Burada beklediğimizin çok çok üstünde bir ilgi ve alakayla karşılaştık. Bir yabancının bir yabancıya yapacağı bir şey değildi bu. Burada inanılmaz bir içsellik var.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLER, BİZE ANLATILDIĞI GİBİ DEĞİL

Murat Özdemir, yaşadıkları deprem korkusunu “Farkına varmadan ölümün kucağına gelmişiz.” sözleriyle anlattı. Özdemir, “Fakat buradaki arkadaşlarımız olmasaydı ne olurdu, onu düşünemiyorum. Burada biz evimizde gibiyiz, evimizden hiçbir farkı yok. Buradaki kardeşlerimizin hepsi güzel insanlar. Biz Türkiye’de iken bilmediğimiz için hep ön yargılıydık. Kendim de dahil. Ön yargının ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anladım. İçlerine girdiğim zaman bu insanların bize anlatıldığı gibi olmadıklarını gördüm. Onlara sonsuz müteşekkiriz. Bize kapılarını açtılar, bize belki yakınlarımızın gösteremeyeceği yakınlığı gösterdiler. Ailelerinden biriymişiz gibi kabullendiler. Neleri varsa bizimle paylaştılar.” diye konuştu.

TÜRK OKULU VE NEPAL… ‘NE ALAKA’ DEDİM ÖNCE…

Emrah Doğan ise ‘macera’ diye geldikleri Nepal’de maceranın en âlâsını yaşadıklarını söyledi. Korkunç bir deprem yaşadıklarını anlatan Doğan, “Şoku atlattıktan sonra insan ne yapacağını düşünüyor; ne yapabilirim, nasıl ayakta kalabilirim diye. Tam bu sırada daha önce tapınakları gezerken tamamen şans eseri bir Türk grubuyla karşılaşmıştık. Deprem sonrasında o arkadaşlardan bize bir mesaj geldi: ‘Burada bir Türk okulu var. Bize sahip çıktılar. Ne yapıp ne edip buraya gelin’ diye. Biz ilk önce şaşırdık. Türk okulu, Nepal, ne alaka falan diye. Biz de bir şekilde buraya geldik. Burada beklediğimizin çok çok üstünde bir ilgi ve alakayla karşılaştık. Hani insanın belki kardeşi böyle bir şey yapar. Bir yabancının bir yabancıya yapacağı bir şey değildi bu. Burada inanılmaz bir içsellik var. Bize burada gariban kalmışlar gibi değil de gerçekten aile gibi davrandılar.” ifadelerini kullandı.

BU KARDEŞLERİMİZİN ÇOK İYİ İNSANLAR OLDUĞUNU HER YERDE ANLATACAĞIZ

Doğan, Türk okulundaki öğretmenlerden gördükleri ilgi ve alakayı karşılıksız bırakmayacaklarını belirtti. Türkiye’den kilometrelerce uzakta zor bir dönemde kendilerine gösterilen ilgiyi ifade etmede zorlandığını kaydeden Emrah Doğan, “Bu adamlar kardeşlerimiz oldu. Burada hayatıma çok ciddi bir şekilde dokundular. İnşallah biz de elimizden geldiği kadar bu kardeşlerimizi çevremizi ve bütün dünyaya, onların çok doğru insanlar olduklarını hep anlatacağız.” şeklinde konuştu.

Türk öğretmenlerin deprem sonrası ülkeyi terk etmemesi Nepallileri şaşırttı

Nepal depremi sonrası Meridyen Türk Okullarında misafir olan Nepalliler, ülkeyi terk etmeyen Türk öğretmenlere minnettarlıklarını dile getirdi.

Son 80 yılın en şiddetli depreminin bilançosu gün geçtikçe artarken, Nepal İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre ölü sayısı 5 bini aştı. Nepal Başbakanı Sushil Koirala, yaralı sayısının 8 bine yaklaştığı depremde, hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 10 bini bulabileceğini açıkladı.

2002’den bu yana Nepal’de faaliyet gösteren Meridyen Türk Okulları ise depremin ilk gününden itibaren Nepallilerin yardımına koştu. Ülkeyi sarsan depremden etkilenen çok sayıda Nepalliyi Türk okulu misafir etti. Çok sayıda Katmandulu, okulun konferans salonunda yatıp kalkıyor.

Türk okuluna sığınan Nepallilerden Sita Ghimire, deprem sırasında birçok evin hasar görmesi üzerine korkuya kapıldıklarını ve daha güvenli olması nedeniyle Türk okulunu tercih ettiklerini söyledi. Suman Das isimli bir başka Nepalli ise can güvenliği için daha geniş bir alana çıkmak zorunda kaldıklarını anlattı. Das, kendilerine yardımcı olup kapılarını açtığı için Türk okulu idarecilerine minnettarlığını ifade etti. Depreme evdeyken yakalandıklarını anlatan Sarita Tamang da güvenebilecekleri yer olarak Türk okullarını gören Nepalliler arasında.

ÜLKEYİ TERK ETMEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ

Ülkenin zor günlerinde Nepal halkına yardımda bulunmayı önemli bir görev bildiklerini dile getiren okul idarecilerinden Fatih Doğan, kapılarının imkanlar ölçüsünde deprem mağdurlarına her zaman açık olduğunu ifade etti. Nepal’de 4 yıldır Türkçe öğretmenliği yapan Doğan, depremin ardından burada kalmaya devam etmelerinin Nepallileri şaşırttığını söyledi. Doğan, bir Nepalli’nin ‘ülkeyi terk etmeyerek bize destek olduğunuz için teşekkür ederiz’ dediğini aktardı.

Nepal Meridyen Türk Okulları Genel Müdürü Halil Çınar, depremdeki asıl yıkıntının başkent Katmandu dışındaki yerlerde olduğunu belirtti. Depremin çok şiddetli olduğuna dikkat çeken Çınar, “Biz bile hala şoktayız. Yeni yeni bu şoku atlatmaya çalışıyoruz. İlk günden itibaren buradaki Türk öğretmen arkadaşlar, okullarda sorun olmadığı için buraya yerleşti.” dedi.

30’DAN FAZLA TÜRK MİSAFİRİMİZ OLDU

Depremle birlikte Türk turistleri ve Nepallileri misafir ettiklerini dile getiren Halil Çınar, “Elimizden geldiğince onları en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık. 30’u aşkın Türk misafirimiz oldu. Mutfağımızdaki malzemeleri onlarla paylaşarak bu acıyı birlikte atlatmaya çalıştık.” diye konuştu.

Türk okulunda çalışan fen bilgisi öğretmenlerinden Fırat Meço ise “Korkuyu üzerimizden attık. Şu anda kime ne faydamız dokunur, onun peşindeyiz.” açıklamasında bulundu.

Katmandu’da okuyan Türk öğrencilerden Nuri Koç da depreme evde yakalandıklarını belirtti. Koç yaşadığı korkuyu şöyle özetledi: “Deprem sallayınca korkudan hepimiz dışarı kaçtık, korktuk bayağı… Daha sonra Türk okuluna sığındık.”

ZAMAN
ATIF ALA – KATMANDU
29 Nisan 2015, Çarşamba

505 izlenme

Yorum Yapın