Herkül burcundan mesaj var

Herkül burcundan mesaj var

Yer Fas’ın başkenti Rabat…

Başkentin en büyük tiyatro salonundayız…

Tiyatro, Fas Kralı 6. Muhammed’in dedesi 5. Muhammed’in adını taşıyor.
Salonda binlerce insan var… Sahnedeki sunucular, Türkiye’den Ertuğrul Erkişi ve Fas’ın televizyon yıldızı Raşid Allali… “Fas’ın Cem Yılmaz’ı” diyebilirsiniz…

Onlara Fas’taki Türk okullarında okuyan bir kız öğrenci eşlik ediyor.

Raşid, Fas adına Arapça bir şarkı okuyan kız öğrenciye, “Peki Türkçe bir şarkı okuyabilir misin” deyince, Faslı bu kız öğrenci mükemmel Türkçe’siyle “Gurbette ömrüm geçecek” türküsünü söylüyor.

Festivale dünyanın 15 farklı ülkesinden katılan öğrenciler final sahnesinde “Yeni bir dünya kuruyorlardı” şarkısını Arapça söylerken, dikkat ettim, Fas’ın televizyon yıldızı Raşid Allali, ülkesinin bayrağı ile birlikte Türk bayrağını sallıyordu.

Fas’taki Türk okullarının düzenlediği dil ve kültür festivalinin diğer ortağı Fas Kültür Bakanlığı’ydı. Salondaki Fas Kültür Bakanı, Parlamento ile İlişkiler Bakanı ve Başbakan’ın oğlu, Türk okullarının Fas’taki itibarını sergiliyor. Başbakan seyahatte olduğu için programa gelemedi.

Fas, 35 milyon nüfusuyla Kuzey Afrika’da adeta bir istikrar ve huzur ülkesi gibi… Afrika’nın kuzeyini ve Orta Doğu’yu sarsan “Arap Baharı” fırtınasında hemen hemen hiç hasar almadı. Kraliyet ailesi, İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in (a.s.) soyundan geliyor.

Birkaç gündür Fas’tayız. Gazeteci yazar kafilemizde, Ali Bulaç ve Reha Çamuroğlu gibi isimler var.

Fas’taki Türk okulları, başkent Rabat, Kazablanka ve Herkül burcundaki Tanca gibi altı büyük şehirde 20 yıldır faaliyet gösteriyor. Burada Amerikan, Fransız, İspanyol, İtalyan ve Rus okulları da var… Ama okullarında Arapça ve Fransızca’yı esas alan Fas ilk kez, İngilizce eğitim programı uygulama iznini Kazablanka’daki Türk okuluna vermiş. Kazablanka’daki bu okulda İngilizce, Arapça ve Fransızca ile birlikte öğretilecek dördüncü dil Türkçe…

Festival programı başladığında, yanımda oturan Amerikalı bir işadamı ile sohbet ediyorduk. Boston’dan gelmişti. Türkiye’yi iki sefer ziyaret etmiş ve Türkiye’de yaşanan son gelişmelerden haberdardı… Dünyanın 160 ülkesinde faaliyet gösteren Türk okulları için şöyle dedi: “Bugüne kadar öğrendiğim en müthiş hikayelerden biri ama galiba dünyada hakkıyla bilinmiyor…”

Her zaman arkanızdayız

Festival programından sonra akşam Kazablanka’daki okulda düzenlenen programda konuşan Amerikalı kadın siyasetçi, Massachusetts Eyalet Parlamentosu Başkan Yardımcısı Pat Haddad, “Festivalde dinlediğim çocukların mesajı, dünyanın geleceğini inşa edecek” diyor.

Birkaç yıl önce Fas’a Prof. Mehmet Altan ve Prof. Eser Karakaş’ın da aralarında bulunduğu bir yazar grubu ile gelmiştim. O zaman da buradaki Türk okullarını ziyaret etmiştik. Sınıfları gezdiğimizde, öğrencileri sınava tabi tutan Prof. Eser Karakaş, “Bu okullar Afrika kıtasında muazzam bir iş yapıyor” demişti.

Geçtiğimiz yıl, aynı zamanda Afrika Birliği’nin merkezi olan Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapıldı bu festival. Afrika Birliği Genel Sekreteri adına konuşan Afrika Birliği Siyasi İşler Komiseri Dr. Aisha Abdullahi’nin şu cümlesini not almıştım: “Afrika kıtasında bu okullara daha çok ihtiyacımız var…”

Rabat’ta 5. Muhammed Tiyatrosu’ndaki muhteşem program bittiğinde solandan çıktığımızda Ali Bulaç şöyle diyor: “Fas, bu programla bütün dünyaya ve Türkiye’ye çok önemli bir diplomatik mesaj verdi…”

Kültür Bakanı’nın konuşmasındaki şu cümle zaten her şeyi özetliyor:

“Her zaman arkanızdayız…”

Cezayirli bir grup gazeteci yöneticisi ve yazar da festivaldeydi. Konuşma yapan Cezayirli gazeteci şöyle diyor: “Fethullah Gülen Hocaefendi, İslam dünyasının üç hastalığı olan cehalet, sefalet ve tefrika ile mücadele ediyor. Hocaefendi, insanı merkeze alıyor. İslam dünyası ancak böyle düzelir…”

Fas’tan, Herkül burcundan, “yeni bir dünya”nın mesajları bunlar…

FARUK MERCAN
fmercan@bugun.com.tr
24 Nisan 2015 Cuma
http://www.bugun.com.tr

Yorum Yapın