“Hayvan Çiftliği” ve Domuzların Diktası

“Hayvan Çiftliği” ve Domuzların Diktası

İngiliz Yazar George Orwell’in 1945 yılında fabl tarzında,mecazi bir dil ve müthiş bir hiciv sanatı ile yazdığı Hayvan Çiftliği(Animal Farm) adlı kitabını okudunuz mu?

Kitap,Stalinizm,Komünizm,Faşizm vs gibi tüm dikta yönetimlerini kara mizah yolu ile eleştirmiş ve nasıl iktidar olduklarını,halkı nasıl kandırdıklarını anlaşılır,akıcı bir dille kaleme almıştır.

Domuzlar,çiftlikte birlikte yaşadığı hayvanları daha fazla demokrası,daha fazla özürgürlük ve çiftliğin imkanlarından daha fazla faydalanma sözü ve söylemi ile çiftlik sahibine isyan ettirmiş ve isyan sonunda çiftliğin sahibi insanoğlunu kovarak çiftliğin yönetimini ele geçirmişlerdir.

Yönetimi ele geçiren domuzlar başlarda söz verdikleri gibi hayvan haklarına önem vermiş,tüm hayvanlara özgürlük getirdiklerine inandırarak çiftliğin girişine yeni anayasalarının ilk maddesi olan “Tüm Hayvanlar Eşittir” tabelasını asmışlardır.

Fakat kısa bir zaman sonra domuzların en domuzu önce yanına en güçlü köpekleri ve atları alarak isyan hareketini birlikte başlattığı yol arkadaşı domuzları ya çiftlikten sürmüş ya da öldürterek kendini en güçlü ve akıllı lider ilan etmiştir.

Gücünü pekiştiren domuz çiftlikteki diğer tüm hayvanlara baskılarını arttırmaya,baş kaldıranları da köpekleri ile korkutmaya başlamıştır.Çiflik hayvanları bu can korkusunun sonucunda yapılan onca faşizan baskıya boyun eğmek zorunda bırakılmışlar,önce ki yönetimi mumla arar hale gelmişlerdir.

Ve çiftlik anayasasının ilk maddesinin de değişim zamanı artık gelmiştir “Bütün Hayvanlar Eşittir ama Bazı Hayvanlar Daha da Eşittir”! Lider domuz ve avanesi hayvanlar,kendilerini yönetici yapan diğer hayvanları küçük görmeye başlamışlardır.Ne yani kendilerini yönetici yaptılar diye başlarına taç yapacak değiller ya bidon kafalı hayvanları !!

Tanıdık geldi mi kitabın konusu?

Bu kadar özet yeter,kitabın ve domuzların sonunu merak ediyorsanız bir zahmet kitabı alıp okuyun artık!En azından kitap okumuş ve kendinize bir iyilik yapmış olurursunuz.Belki de olacaklardan önceden haberiniz olmuş olur,kimbilir!

Şükrü Ayar
sukruayar@gmail.com
turkokullari.net
http://twitter.com/sukruayar

889 izlenme

Yorum Yapın