Afgan bakan: Türk okulları örnek oldu

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Afgan-Türk Çağ Eğitim Kurumları (ATCE) bünyesinde açılan eğitim merkezi, bölge halkının hizmetine sunuldu.

Afgan bakan: Türk okulları örnek oldu

Açılış törenine katılan Eğitim Bakanı Dr. Şefik Samim, Fethullah Gülen’i ülkedeki eğitim kurumlarının fikir mimarı olarak gördüğünü belirterek, kendisine ve Hizmet Hareketi’ne teşekkür etti.

 

Samim, özel okul açmak için Eğitim Bakanlığı’na başvuranların artık “Türk okulları gibi kaliteli eğitim vereceğiz” demelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Ülkede Türk okullarının örnek alınmasıyla iftihar ettiğini kaydetti. Afgan halkının da yapılan bu hizmetleri hiçbir zaman unutmayacağını vurgulayan Bakan Samim, kendilerini her zaman Türklere karşı borçlu hissettiklerini belirtti.

 

Tüm zorluklara karşın 20 yıldır Afganistan’a hizmet sunan ATCE, ülkenin 6 farklı vilayetinde anaokulu, ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim veren okullar ile üniversite hazırlık kursları ile kültür merkezleri işletiyor. Son yıllarda faaliyetlerini katlayan eğitim müesseseleri, şu ana kadar 4 bine yakın mezun verdi. Halen de 2 bini kız toplam 8 bin talebeye eğitim veriyor. 198 Türkiyeli, 350 de Afganistanlı öğretmen, bu kurumlarda görev yapıyor.

İHSAN ZIYAYI – KABIL, CIHAN
21 Nisan 2015

Yorum Yapın