Türk Okullarının Ülkemize Ne Faydası Var?

Kazakistan’da çalışıyordum. Ahıska Türklerinden İbrahim beyle tanıştım. Ahıska bu günkü Gürcistan sınırları içinde bir bölge. Yıllarca Türklere vatan olmuş. 1829 yılında Osmanlı’dan koparılmış.

Türk Okullarının Ülkemize Ne Faydası Var?

Farklı dönemlerde degişik katliamlara maruz kalmışlar. Kominizm döneminde (Aralık 1944) bunlar zamanla Türkiye’ ye bağlanır diye, 86.000 Ahıska Türkü, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistana sürgün edilmiş. Trenlerin hayvan taşınan vagonlarına balık istifi doldurulmuşlar. Kadınlardan bazıları hayasından, milletin içinde tuvaletini yapamadıgından patlayıp ölmüş. İki aya yakın süren bu yolculukta, açlıktan, soğuktan, salgın hastalıklardan 27.000 insan ölmüş. Ziyaret ettiğim 86 yaşındaki Kudret Teyze, bize sahip çıkmadınız. Bizim dinimiz bir, dilimiz bir, milletimiz bir. Bize kapıları neden kapattınız derken ağlıyordu. Öyle acılar yaşamışlarki, insan dinlemeye dayanamıyor.

Buna rağmen Türkiye’yi çok seviyorlar. Türkiyeye karşı bir burkuntu olsa bile, düşmanlıkları yoktur. Türkiye bize sahip çıksın, vatandaşlık versin diye ciddi beklentileri var. Özal döneminde Türkiye’ye gelenler olmuş. Hala onlara vatandaşlık verilmemiş. İbrahim Bey sürgünle Kazakistan’a gelen Ahıskalıların çocuklarından. Bir gazetenin köşe yazarı. Bir çok kitap yazmış. Çok şuurlu bir insan.
Kısa süre de samimi olduk. Sıkıntılı günlerinde İbrahim abinin evine giderdim. Beni çok seviyor ve hürmet ediyordu. Ben bu hürmetinden dolayı mahcup oluyordum.

Kazakistan’ın bağımsızlık günü dolayısı ile okullar arası ödüllü şarkı yarışması düzenlemiştik. Birinciye bin dolar, ikinciye 750 dolar… Yarışmanın adı “Benim Vatanım Bağımsız Kazakistan” Devlet yetkilileri bağımsızlık kutlamalarına çok önem veriyorlardı. Milli Eğitim Müdürü de bize destek oldu. Bütün okullar yarışmaya katıldı. Yarışmanın finalini 1000 kişilik bir tiyatro salonunda yapıldı. Salonda ayakta duracak yer yoktu.

Kazaklar müzik ve tiyatro alanında çok kabiliyetliler. Sahneye çıkan her yarışmacı seyircileri coşturuyordu. Eğitimden Sorumlu vali yardımcısı konuşmasında, Bizim devlet olarak yapamadıgımız şeyleri siz yapıyorsunuz…Bizlere ciddi iltifat ve teşekkür etmişti.

Programın sonuna yakın vali yardımcısı kalktı. Ben onu dışarıya kadar ugurladım. Salona girmeden İbrahim abinin kenarda oturduğunu gördüm.Yanına gittim ağlıyordu. Sorularıma cevap veremiyordu. 55 yaşlarında bir insanın böyle ağlaması beni endişelendirmişti. Bende onun yanına yere oturdum. Biraz bekledim sakinleşti.

Abi birisi birşey mi yaptı neden ağlıyorsun?

Boynuma sarıldı. Allah sizlerden razı olsun. Allah sizlerden razı olsun. 5 defa tekrar etti.

Yıllardır buralarda Türk’ün adı sanı yoktu. Hiçbir itibarımız yoktu. Sizler geldiniz Türk’ün adı duyulmaya başladı. Vali yardımcısının Türklere olan teşekkürlerini duyupta ben nasıl ağlamayayım. Ben bu günleri rüyamda görsem inanmazdım. O kadar insanın içinde bu laflar söylensin diye ben canımı verirdim.
Sendeki vatan millet sevgisinin bir kısmıda bizlerde olsaydı.

Ekonomik durumu çok kötü olmasına rağmen, 17 Agustos depreminde İbrahim abiyi Türkiye’ye parasal yardım toplamak için tanıdıklarının arkasından dilenci gibi dolaştığına şahit olacaktık.

Kalbi Ülkemiz ve milletimiz için çarpan bu insanlardan acaba insanımızın, devletimizin ne kadar haberi var? Onlar için ne yapıyoruz?

Türk okullarının anlatmak için, Başka bir şey söylememe gerek var mı?

Hasan Hüseyin Aygün
Matematik Öğretmeni
hasanali2030@yahoo.com
Facebook hasanali2030

1261 izlenme

Yorum Yapın