Şehidlerin Türk Okulu’nun Açılmasına Yaptığı Yardım

Bin bir maddi-manevi zorluklarla bir araya getirdiği okul açma belgelerini Güney Kore'li eğitim yetkilisine teslim etmek için geldiler ilgili kuruma.Daha önce aynı kişi hazırlaması gereken belgeleri verirken 'teslimata gelirken işin ağırlığı olsun diye Türkiye Cumhuriyeti' yetkilileri ile gelirsiniz'' demeyi de ihmal etmemişti.Ancak 28 Şubat'ın o kahredici soğuyu ve dış politikamızın pekte milli olmayan anlayışı bir araya gelmiş ve TC Konsolosluğu hiç mi hiç ilgilenmemişti Türk okulunun açılması ile..

Şehidlerin Türk Okulu’nun Açılmasına Yaptığı Yardım

Aslına bakılırsa Türkiye’yi kardeş ülke gören G.Kore,Türklerin okul açma isteğini çok garip karşılamış hatta inanamamıştı.Çünkü iki ülke arasında ki eğitim farkı çok büyüktü,Türklerin buna cesaret etmesini de anlamsız buluyor ancak kardeşlik hukuku için de yardımcı olmaya çalışıyordu.

Okul açılması için belgeler ve Allah’ın lütfu ile sanki kendileri için hazırlanmış bir okul binası bulunmuştu.TC Konsolosluğu’ndan kimse belge teslimine gelmeyince o dönem G.Kore’de Seul takımını çalıştıran Şenol Güneş’in yardımcı olacağını düşünen okul müdürü,durumunu anlatma imkanı bulmuştu.Şenol Güneş hemşehrisi de olan okul müdürünü kırmamış ”tamam ne zaman isterseniz birlikte gideriz” demişti!İmanını davasına dönüştürmüş şerefli okul müdürü bu ‘tamam” sözü ile sevinçten ne yapacağını şaşırmış ve tüm samimiyeti ile kucaklamıştı Şenol Güneş’i.

Belgeler teslim edilmişti.Bir kaç eksik vardı ama en önemlisi de öğrenci sayısı özel okul açması için yeterli değildi.Güney Kore bir çok ülkeden farklı olarak Güney Kore’li çocuklarının özel okulda okumasını zorlaştıran şartları vardı.Bunlardan birisi de özel okulda okumak isteyen çocuğun anne-babasının 7(yedi) sene yurt dışında görev almış olması gerekli idi.Ve aslında kendilerine göre özel okullara hiç gerek yoktu çünkü devlet olarak en iyisini yapmaya çalışıyorlardı!

”Öğrenci sayınız eksik,böyle izin veremeyiz” cümlesi yüreğine hançer gibi saplanan ve ağlamaklı olan vatan delisi müdür ”eksik sayıda ki öğrencilerimizi 1945 yılında ülkenizde şehid düşen Türk askerlerinin sayısı karşılamıyor mu” deyince G.Kore’li yetkili başta olmak üzere odada bulunan herkes çok etkilenir.Ve okulun açılmasına izin verilir..

2010 yılında bir vesile ile ziyaret ettiğimde dinlemiştim bu aziz hatırayı diğergam insandan.Adı Rainbow(Gökkuşağı) olan Türk Okulu başarıdan başarıya koşuyor.Nerdeyse tüm ülkelerin konsolos çocukları bu okulumuzda eğitim ve öğretim görüyor.Öğretmenlerini ve ülkemizi çok seviyorlar.Velileri de.

Her bir okulun açılması ayrı bir destandır aslında.Allah’ın,neredeyse ”elle tutulacak kadar somutlaşan yardımları” ve diğergam hizmet insanlarının yüreklerine verdiği iman gücü ile, çoğu zaman hüzün ama sonuç itibari ile başarı dolu destanlardır bunlar!

İlk önce şehidlerimiz gitti,yol açtı kendilerinden sonradan gelecek torunları için G.Kore’ye.Şehid olduktan sonra bile ellerini çekmediler uğruna şehid oldukları Türk Bayrağı’nı gururla dalgalandırma çilesi ve sevdasında olan torunlarının üzerinden.
Bazen rüyalarına girdiler,bazen yakaza halinde göründüler,başlarını okşadı,sırtlarını sıvazladı şehidlerimiz.

Milletimizi büyük bir utanca sevkederek,değerlerimizin,irfanımızın bayraklaştığı Türk Okullarını kapatmak isteyenlere sesleniyorum;

Allah’ın ”yardım elininin uzandığı’,Peygamberimizin (sav) ”el verdiği”,şehidlerimizin ”el attığı” Türk Okullar’ına uzanan kirli ellerinizi okullardan çekin! Kimlerle savaştığınızı anlamıyor musunuz gerçekten?Bu kadar kısa zaman da oluşan bu denli büyük başarının hazırlayıcılarından çok Yaratıcısı’ var yahu,görmüyor musunuz? Daha fazla yazık etmeyin kendinize.Yoksa arkanızdan ”yazıklar ettiler kendilerine”diyen birileri bile olmayacak inanın.
Şükrü Ayar
http://www.turkiyetimes.net
sukruayar@gmail.com

2370 izlenme

“Şehidlerin Türk Okulu’nun Açılmasına Yaptığı Yardım” için 3 Yorum

  • Yavuz Selim :

    dönmeye değil,ölmeye giden hizmet insanlarına selam olsun..!!
    Rabbim bizlere de bu kutlu hicreti nasip etsin..dünyanın dört bir yanında küheylanlar gibi koşturmayı nasip etsin… Rabbim her daim yar ve yardımcınız olsun,sizlerden razı olsun…!!

  • Selamun aleykum.İsmim Zamir Azerbaycanli oyrenciyim Koreyeye yeni geldim. Burada da turk okullarinin oldugunu duydum ve mumkunse Sizlerle tanish olmak isterdim.

Yorum Yapın