Türkiye’den Gelen Kardeşlerimiz Ne Kadar Güzel İnsan Yetiştiriyorlar

Kazakistan’ da öğretmenlik yaptığım günlerde sık sık okulumuz öğrencilerinin evlerine veli ziyaretleri yapar, öğrencilerimizi ev ortamlarında gözlemlemek isterdik. Bu ziyaretlerde öğrencilerimizin aile hayatlarını yakından görmüş olur, orada geçirdiğimiz birkaç saat içerisinde öğrencimizi ve velimizi daha iyi tanıyabilecek birçok olaya da şahit olurduk.

Türkiye’den Gelen Kardeşlerimiz Ne Kadar Güzel İnsan Yetiştiriyorlar

Bu ziyaretlerde Kazak velilerimiz bizleri büyük bir özveriyle karşılar, sırf bu ziyaret için hazırlamış oldukları mükellef sofralarda biz öğretmenleri içtenlikle ağırlarlardı. Oldukça misafirperver olan Kazaklar bu birlikteliklerimizde sadece cömert sofralar kurmakla kalmaz, yemek yerken gayet sıcak ve samimi sohbetlerle geceye renk katarlardı.

Yine böyle bir ziyaretimizde yaşamış olduğumuz şehrin devlet hastanesinin baş cerrahının evine misafir olmuştuk. Ev sahibinin kızı yıllardan beri okulumuzda okuyor ve o esnada son sınıfta bulunuyordu. Velimiz çocuğu mezun olmadan önce bir teşekkür mahiyetinde okul öğretmenlerini evinde ağırlamak istemiş ve bu yemeğe akrabalarını da bizleri tanıştırmak düşüncesiyle çağırmıştı.

Misafirlikte velimizin yemeğe katılan bütün akrabaları ile bir bir tanıştık. Her biri temsil noktasında bulunan önemli insanlardı. Bir tanesi “Ben sizi gıyabınızda iyi tanıyorum. Kendim istihbarat albayıyım. Bundan on sene kadar önce okul açmak düşüncesiyle gelen büyüklerinizle tanışmıştım” dedi. Söyledikleri oldukça ilginç şeylerdi. Biz birkaç yıldır o şehirde görev yapıyorduk, ilk defa okul açmak için gelen ağabeyleri duymuştuk ama o dönemde süreç nasıl işlemiş habersizdik ve o günleri kendisine sorup öğrenmek istedik.

1235134_398116276955977_1504320678_nKendisi sanki bu talebimizi bekliyor gibiydi. Sorar sormaz hemen anlatmaya başladı” Türkiye’den üç kişi gelip Milli Eğitim Müdürümüzle görüşmüşler, ortak okul açmak istediklerini söylemişler, açacakları okulda verecekleri kaliteli eğitimden ve yetiştirecekleri vasıflı talebelerden bahsetmişler. Milli Eğitim Müdürümüz bu taleplerini o günlerdeki valimize iletmiş. Valimiz de bizleri bu meseleyi görüşmek için bizleri toplantıya çağırdı. Toplantıya vali yardımcıları, Emniyet ve Milli Eğitim Müdürümüz ve ben katıldım. Valimiz ‘Türkler okul açmak istiyor, ne dersiniz?’ diye sordu. Tek tek herkese söz verdi. Bir tanesi Ruslardan yeni kurtulduk şimdi bir de Türkler mi geldi dedi. Bir diğeri Türkleri uluslararası bilim olimpiyatlarında öyle çok duymuyoruz bize ne verebilecekler ki diye ekledi. Ama bir tanesi de meseleye gelsinler açsınlar ne olacak bir görelim, dedikleri gibi olmazsa biz de orada bırakırız. Ne olacağını görmeden ezbere karşı gelmek doğru olmaz diye diğerlerinden farklı bir yorum getirdi. Valimiz bu söze itibar edip okulun açılmasına karar verdi.”

1398998_687960687890361_1866686957_oDerin bir nefes alıp çayından bir yudum aldıktan sonra sözlerine şöyle devam etti. ”Bildiğiniz gibi devlet başkanımız Nur Sultan Nazarbayev yeni neslin bilgili ve terbiyeli yetişmesine çok önem veriyor. Bu bağlamda özellikle zararlı alışkanlıklarla ve suçla mücadele ediyor. Eyalet valileri ile yaptığı mutat toplantılarda o ay içerisinde suça karışan gençlerin istatistiki bilgilerini istiyor. Rakamların yüksek olduğu illerin valilerinden daha çok çalışmalarını isterken rakamları düşük olan valileri taltif ediyor. Dolayısıyla valiler bütün okulları Emniyet ve Milli Eğitim yetkilileri ile beraber bire bir takip ediyorlar. Hangi okulda kaç çocuk ne yapmış, ne yapıyor çok iyi biliyorlar. Dönemsel grafikler çıkarıyorlar. Aynı devlet başkanımız gibi grafiği yüksek olan okul müdürlerini ikaz edip düşük olanları ödüllendiriyorlar. Şu an ki valimiz geçenlerde arabayla sizin okulun önünden geçerken parmağıyla binanızı gösterip ‘Türkiye’den gelen kardeşlerimiz ne kadar güzel insan yetiştiriyorlar. Hem bilimli, hem terbiyeli çocuklar. Şu ana kadar bir tanesinin suç işleyenler listesinin içerisinde yer aldığını görmedim. ’dedi. Onun bu sözlerini duyunca hayalen yıllar önceki toplantıya gittim ve o zaman o ekiple ne kadar doğru bir karar almış olduğumuzun farkına vardım” dedi.

Arif Özutku
turkokullari.net
Twitter: http://twitter.com/arifozutku

1651 izlenme

Yorum Yapın